הצטרפות לאתר ייעוץ עם רופא
עודכן לאחרונה: 13 מאי 2024 זמן קריאה 5 דקות

השתלת שיניים בזאלית

מבוסס עובדות
תוכן מבוסס עובדות

התוכן בפורטל שן מבוסס על ראיות מדעיות ומחקרים, שנכתבו על ידי גורמים מוכרים על ידי קהילת רפואת השיניים העולמית.

מקורות מידע

ד
ישראל רובין
סקירה רפואית ע”י ד"ר מאור אידלמן
נערך ע”י ישראל רובין
עודכן לאחרונה: 13 מאי 2024 זמן קריאה 5 דקות

השתלת שיניים בזאלית מהווה אפשרות ייחודית לטיפול במצבים של מחסור בעצם בלסת או עצם דקה, המעכבים את השתלה רגילה. בשיטה זו, משתמשים בטכניקת דיסק בהתקנת שתלים בצורה מהירה ויעילה, המשלבת התקנה ייחודית בגולגולת.

תמונות לפני ואחרי

השתלת שיניים בזאלית היא שיטה חדשנית המאפשרת החדרת שתלים דנטליים ישירות לעצם הבזאלית, מבלי לנתח את חניכיים. שיטה זו מציעה מספר יתרונות אך גם כרוכה בחסרונות מסוימים.

במאמר זה נסקור את התהליך הכירורגי של השתלה בזאלית, העלויות הכרוכות בכך, שיעורי ההצלחה, היתרונות והחסרונות של השיטה, והמלצות למועמדים פוטנציאלים. 

המשיכו לקרוא כדי לדעת הכל על שתלים בזאליים!

בזאל השוואה לרגיל

בצד שמאל ניתן לראות שתל בזאלי, ובצד ימין שתל דנטלי רגיל.

מה זה השתלת שיניים בזאלית?

שתלים בזאליים, הידועים גם כשתלים קורטיקליים או שתלים דו-קורטיקליים, הם סוג של שתלים דנטליים המיועדים לאנשים שיש להם נפח עצם מוגבל או איכות עצם ירודה בלסת שלהם. 

שתלים אלו נקראים "בזאליים" מכיוון שהם עוגנים בעצם הבסיס הצפופה, שנמצאת בדרך כלל בחלק התחתון של הלסת. שלא כמו שתלים דנטליים מסורתיים, הממוקמים בעצם המכתשית, שתלים בזאליים מנצלים את העצם הקורטיקלית החזקה יותר לתמיכה.

מחקרים עדכניים מראים שלשתלים בזאליים יש סיכויי הצלחה גבוהים ודומים לשתלים מסורתיים – כ97% ב2-5 שנים הראשונות מאז החדרת השתל.

להתייעצות עם רופא שיניים מומלץ השאירו פרטים:

  שדה חובה

  שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

  שלח

  השתלת שיניים בזאלית לפני ואחרי (גלריית תמונות)

  השתלת שיניים בזאלית – יתרונות וחסרונות

  על פי מחקרים אחרונים, ישנם מספר יתרונות וחסרונות לשתלים בשיטה זו:

  יתרונות:
  העמסה מיידית: שתלים בזאליים מאפשרים העמסה מיידית, כלומר ניתן לחבר תותבת זמנית או קבועה זמן קצר לאחר הנחת השתל, מה שמציע שיקום מהיר של התפקוד והאסתטיקה.
  דרישת עצם מינימלית: ניתן למקם אותם באזורים עם נפח עצם מוגבל או איכות עצם ירודה, מה שמפחית את הצורך בהליכי השתלת עצם.
  רבגוניות: שתלים בזאליים מתאימים למצבים קליניים שונים, לרבות החלפות שיניים בודדות, שיניים מרובות ושיקום קשת מלאה בלסתות נטולות שיניים.
  פולשנות מופחתת: הנחת שתלים בזאליים כרוכה בהליך כירורגי זעיר פולשני, אשר יכול להוביל לירידה באי נוחות ולקיצור זמני החלמה עבור המטופלים.
  שיעורי הצלחה גבוהים: מחקרים קליניים דיווחו על שיעורי הצלחה נוחים לטווח קצר, מה שהופך אותם לאופציה ריאלית עבור מטופלים עם צרכים דנטליים ספציפיים.
  חסרונות:
  הכשרה מיוחדת: לא כל רופאי השיניים מנוסים בהליכי השתלות בזאליות, מה שמגביל את הגישה של המטופל לשיטת טיפול זו.
  עלות: הליכי השתלת בסיס יכולים להיות יקרים יותר מאשר טיפולי השתלות שיניים מסורתיים, ועלולים להיות מאתגרים עבור חלק מהמטופלים.
  סיכון לסיבוכים: כמו בכל הליך כירורגי, קיים סיכון לסיבוכים, כולל זיהום, כשל בשתל או נזק לעצב.
  אפשרויות תותבות מוגבלות: סוגי התותבות שניתן להשתמש בהן עם שתלים בזאליים עשויים להיות מוגבלים, מה שיכול להשפיע על אפשרויות הטיפול העומדות לרשות המטופלים.

  בדיקת התאמה – למי מתאימה השיטה?

  שתלים בזאליים מתאימים לקבוצות ספציפיות של אנשים שיש להם נסיבות דנטליות ואנטומיות ייחודיות שהופכות את השתלות השיניים המסורתיות לפחות כדאיות. להלן כמה קבוצות של אנשים שעשויים להיות מועמדים מתאימים להשתלות בזאליות:

  1. מטופלים עם אובדן עצם חמור: שתלים בזאליים הם אופציה עבור אנשים שחוו איבוד עצם משמעותי בלסת שלהם, במיוחד במקרים בהם אין מספיק עצם ברכס המכתשי (אזור התקנת השתל הטיפוסי).
  2. מטופלים עם איכות עצם ירודה: ניתן לשקול שתלים בזאליים עבור אנשים עם איכות עצם ירודה, כגון עצם רכה מאוד או פגועה, מכיוון שהם עוגנים בעצם הקורטיקלית הצפופה שלעיתים קרובות יותר יציבה.
  3. חולים עם אובדן מלא: חולים שאיבדו את כל שיניהם וזקוקים לשיקום קשת מלא בלסת העליונה או התחתונה עשויים להיות מועמדים מתאימים להשתלות בזאליות. יכולת ההעמסה המיידית של שתלים בזאליים היא יתרון למתן החלפת שיניים מהירה.
  4. מטופלים עם מצבים רפואיים: שתלים בזאליים עשויים להתאים לאנשים עם מצבים רפואיים מסוימים המשפיעים על יכולתם לעבור ניתוחי פה נרחבים, כגון אלו עם סוכרת בלתי מבוקרת או המופיליה.
  5. מטופלים עם סיבוכים דנטליים: אנשים שחוו סיבוכים דנטליים או כשלים עם שתלים מסורתיים, כגון ניידות שתלים או זיהומים, עשויים למצוא ששתלים בזאליים הם חלופה מתאימה יותר.
  6. מטופלים המחפשים תוצאות מיידיות: שתלים בזאליים מתאימים היטב למטופלים המעוניינים בשיקום מיידי של התפקוד והאסתטיקה. עם הערכה נכונה, השתלים הללו יכולים לעתים קרובות לתמוך בטעינה מיידית של התותבת.

  חשוב לציין כי התאמתם של שתלים בזאליים למטופל ספציפי נקבעת על בסיס כל מקרה לגופו. יש צורך בהערכה יסודית על ידי רופא שיניים מוסמך כדי להעריך את בריאות הפה של המטופל, מבנה העצם והתאמתו הכוללת לטיפול בשתל בסיסי. 

  בנוסף, הבחירה בין שתלים מסורתיים לשתלים בזאליים צריכה להיעשות לאחר בחינת הצרכים הייחודיים של המטופל, העדפותיו והמלצת רופא השיניים שלו.

  לבדיקת התאמה להשתלת שיניים בזאלית השאירו פרטים:

   שדה חובה

   שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

   שלח

   מחיר השתלת שיניים בזאלית – כמה זה עולה?

   בדרך כלל, מחיר השתלת שיניים בזאלית לפה שלם נע בין 90,000 ל-60,000 ש"ח, ובטווח שבין 2,000 ל-4,500 ש"ח לשן בודדת.

   חשוב לציין כי אלו רק הערכות, והמחיר בפועל עשוי להשתנות בהתאם למצב הפרטני של המטופל.

   מחיר השתלת שיניים בזאלית משתנה בהתאם למספר גורמים, כגון:

   • סוג השתל: ישנם סוגים שונים של שתלים בזאליים, אשר עשויים להשתנות במחירם.
   • מיקום ההשתלה: השתלות שיניים בזאליות מורכבות יותר להחדרה באזורים מסוימים של הפה, כגון הלסת העליונה.
   • היקף הטיפולים הנדרשים: במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בטיפולים נוספים, כגון בניית עצם או טיפול חניכיים, אשר עשויים להעלות את מחיר ההשתלה.מספר השתלים הנדרשים.

   על מנת לקבל הצעת מחיר מדויקת, מומלץ לפנות לרופא שיניים מומחה להשתלות שיניים ולקבל ייעוץ אישי.

   להלן מספר גורמים אשר עשויים להשפיע על מחיר השתלת שיניים בזאלית:

   השתלת שיניים בזאלית- סיכונים

   בעוד שתלים בזאליים יכולים להיות אופציה מתאימה עבור אנשים מסוימים עם צרכים דנטליים ספציפיים, הם אינם נטולי סיכונים. חיוני להיות מודע לסיבוכים וחסרונות פוטנציאליים הקשורים לשתלים בזאליים:

   • אינטגרציה לא מספקת של עצם: השגת אוסאואינטגרציה מוצלחת, התהליך שבו השתל מתמזג עם העצם שמסביב, עשויה להיות מאתגרת במקרים מסוימים, במיוחד בחולים עם איכות עצם ירודה.
   • זיהום: כמו בכל הליך כירורגי, קיים סיכון לזיהום, שעלול להוביל לכשל בשתל או לבעיות אחרות בבריאות הפה.
   • נזק לעצבים ולרקמות הרכות: הנחת השתלים הבסיסיים עלולה להוות סיכון לפגיעה בעצבים או ברקמות הרכות בקרבת מקום, מה שמוביל לכאב, חוסר תחושה או סיבוכים אחרים.
   • סיבוכים במהלך הניתוח: ההליך הכירורגי להנחת השתל הבסיסי יכול להיות מורכב, וקיים סיכון לסיבוכים תוך ניתוחיים, כגון פגיעה בשיניים או מבנים סמוכים.
   • בעיות תותבות: בעיות בשיקום התותבת, כולל חוסר יישור, התאמה לקויה או שבירה, עלולות להתרחש ועשויות לדרוש הליכים נוספים או התאמות.
   • טיפול ממושך: במקרים מסוימים, תהליך הטיפול הכולל השתלות בזאליות עשוי להימשך זמן רב מהצפוי בשל מורכבות ההליך או סיבוכים המתעוררים.
   • עלות: הליכי השתלת בסיס יכולים להיות יקרים יותר מאשר טיפולי השתלת שיניים מסורתיים, אשר עשויים להיות בלתי אפשריים עבור חלק מהמטופלים.
   • זמינות מוגבלת: לא כל רופאי השיניים מנוסים בהליכי השתלות בזאליות, מה שעלול להגביל את האפשרויות והגישה של המטופל לשיטת טיפול זו.
   • בחירת מטופל: ההתאמה של שתלים בזאליים תלויה במצב הפה והרפואי הספציפי של הפרט. לא כל המטופלים עשויים להיות מועמדים מתאימים, ובחירה לא נכונה של מטופל עלולה להוביל לתוצאות שליליות.

   השתלת שיניים בזאלית: עקרונות 

   שתלים בזאליים, הידועים גם בשם שתלים ביקורטיקליים, מונחים על ידי מספר עקרונות יסוד.

   שתלים אלו משיגים יציבות באמצעות עיגון דו-קורטיקלי, המשלבים את עצם הקורטיקלית הצפופה בלסת העליונה והתחתונה. אחד המאפיינים הייחודיים שלהם הוא העמסה מיידית, המאפשרת הצמדת תותבת זמן קצר לאחר השתלת השתל, מה שמקל על שיקום מהיר של התפקוד. 

   שתלים בזאליים הם פולשניים ברמה מינימלית, מפחיתים את אי הנוחות של המטופל ומזרזים את ההחלמה. 

   הם מתאימים במיוחד לשחזורי קשת מלאה, כולל לסתות שיניים. 

   הרבגוניות שלהם מתאימה להחלפת שיניים בודדות, ריבוי שיניים או שיקום קשת מלא. 

   שתלים אלה עשויים מחומרים תואמים ביולוגית , מבוססים מדעית, כאשר בחירת המטופל היא גורם מכריע להצלחה. ספקי שיניים מוסמכים המנוסים בהליכי השתלות בזאליות מבטיחים תוצאות מיטביות.

   להתייעצות עם רופא שיניים מומלץ השאירו פרטים:

    שדה חובה

    שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

    שלח

    השתלת שיניים בזאלית – הניתוח עצמו 

    הכנה לקראת הניתוח

    לפני הניתוח, המטופל יעבור בדיקה מקיפה אצל רופא השיניים, על מנת לוודא שהוא מתאים לטיפול. הבדיקה תכלול בדיקה פיזית של הפה, צילום רנטגן של הלסתות, ובדיקות דם.

    בנוסף, המטופל יקבל הנחיות ספציפיות להכנה לניתוח, כגון:

    • הימנעות מעישון ומשתייה אלכוהולית מספר ימים לפני הניתוח.
    • נטילת תרופות נגד דלקת כגון אספירין או איבופרופן מספר ימים לפני הניתוח.
    • אכילה קלה בלילה שלפני הניתוח.

    ביצוע הניתוח עצמו

    הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה או חלקית, בהתאם להעדפת המטופל.

    בשלב הראשון של הניתוח, רופא השיניים מבצע צילום CT של הלסתות, על מנת לקבל תמונה תלת-ממדית של אזור ההשתלה. על סמך התמונה, רופא השיניים מתכנן את מיקום השתלים ואת הזווית בהם הם יוחדרו.

    בשלב השני של הניתוח, רופא השיניים מבצע הרדמה מקומית או כללית, בהתאם להעדפת המטופל. לאחר מכן, רופא השיניים מבצע חתך קטן בלסתות, ומחדיר את השתלים לתוך עצם הלסת. השתלים מוחדרים בזווית של 30-45 מעלות, על מנת לאפשר להם להתייצב בחוזקה בעצם.

    הניתוח כולו נמשך כ-2-3 שעות.

    חומר הרדמה

    הרדמה מלאה היא הדרך הטובה ביותר להבטיח שהניתוח יעבור ללא כאבים. עם זאת, ישנם מטופלים אשר מעדיפים הרדמה חלקית, על מנת שיוכלו להיות מעורבים בהליך.

    כאבים לאחר הניתוח

    לאחר הניתוח, המטופל עשוי לחוות כאבים מקומיים באזור ההשתלה. רופא השיניים ירשום למטופל תרופות נגד כאבים, אשר יסייעו להקל על הכאב.

    בנוסף, המטופל עשוי לחוות נפיחות ונפיחות באזור ההשתלה. הנפיחות נורמלית ותחלוף בתוך מספר ימים.

    ההחלמה מהניתוח

    ההחלמה מהניתוח נמשכת כ-4-6 שבועות. במהלך תקופת ההחלמה, המטופל יצטרך להימנע מעישון ומשתייה אלכוהולית. בנוסף, המטופל יצטרך להקפיד על היגיינת הפה, על מנת להפחית את הסיכון לזיהום.

    לאחר 4-6 שבועות, השתלים יתחברו לעצם הלסת. בשלב זה, ניתן יהיה להתקין עליהם כתרים.

    סיכונים ותופעות לוואי

    השתלת שיניים בזאלית היא ניתוח בטוח, עם סיכונים נמוכים. עם זאת, קיימים מספר סיכונים ותופעות לוואי אפשריות, כגון:

    • זיהום: זיהום הוא סיכון אפשרי בכל ניתוח כירורגי. זיהום באזור ההשתלה יכול לגרום לכאב, נפיחות, ואף לאובדן השתל.
    • סיבוכים בחניכיים: שתלים בזאליים עלולים לגרום לדלקת חניכיים, אם לא מטופלים כראוי.
    • בעיות עצם: במקרים נדירים, שתלים בזאליים עלולים לגרום לבעיות בעצם הלסת, כגון נזק לעצם או ספיגת עצם.

    במידה ויש לכם שאלות או חששות לגבי השתלת שיניים בזאלית, חשוב להתייעץ עם רופא שיניים מומחה להשתלות שיניים.

    להתייעצות עם רופא שיניים מומלץ השאירו פרטים:

     שדה חובה

     שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

     שלח

     לסיכום, שתלים בזאליים מציעים יתרונות במונחים של מיידיות, דרישות עצם מינימליות ורבגוניות. עם זאת, יש לשקול היטב את הצלחתם לטווח ארוך, עלותם והצורך בהכשרה מיוחדת יחד עם הסיבוכים הפוטנציאליים הקשורים להליך. 

     על המטופלים להתייעץ עם אנשי מקצוע מוסמכים לרפואת שיניים כדי לקבוע את מערכת ההשתלה המתאימה ביותר לצרכיהם ולנסיבות השיניים הספציפיות שלהם.

     איך סקרנו את המאמר הזה:

     כל התוכן של פורטל שן נבדק רפואית ונבדק על ידי רופא שיניים מורשה כדי להבטיח שהמידע הוא עובדתי, עדכני ורלוונטי.

     יש לנו הנחיות קפדניות למקור ומצטטות רק ממחקרים מדעיים עדכניים, כגון מאמרים מדעיים, ספרי לימוד לרפואת שיניים, סוכנויות ממשלתיות וכתבי עת רפואיים.

     הצוות שמאחורי התוכן
     מקורות מידע
     ד
     ד"ר מאור אידלמן סוקר רפואי
     אם שם המשפחה מצלצל לכם מוכר, זה לא מקרי: בנוסף להיותם בנו וממשיך דרכו של ד"ר יצחק אידלמן בתחום רפואת השיניים, מאור עושה את כל מה שצריך כדי להבטיח תפעול שוטף של המרפאה על הצד הטוב ביותר. הם מעניקים מענה לתיירי מרפא המגיעים לטיפולים ונמצאים שם לכל שאלה, בקשה או בעיה. אין ספק – ניהול עסק משפחתי זה דבר מאתגר, אך הניסיון מראה כי כשהכל נשאר במשפחה, הלקוח תמיד יוצא מרוצה.
     ישראל רובין
     ישראל רובין עורך תוכן
     ישראל הוא כותב תוכן ותיק עבור פורטל שן, מגובה בשבע שנות מומחיות בכתיבה ועריכה. סטודנט לרפואת שיניים, הוא מחויב לספק מידע מדויק ונגיש. עם עניין אישי עמוק ברפואת שיניים, התוכן של ישראל רובין אינו רק אינפורמטיבי אלא גם משקף את מסירותו לעזור לקוראים לנווט את בריאות הפה שלהם בביטחון ובבהירות.
     • Nature Nature
     • Wiley Wiley
     • ScienceDirect ScienceDirect
     • NIH NIH
     • Researchgate Researchgate
     • American Association of Orthodontists American Association of Orthodontists
     תיאום בדיקה
     התייעצות ללא עלות עם רופא שיניים בקרבתכם

     לאחר מילוי הטופס ניצור איתך קשר להתאמת הטיפול הנכון ביותר עבורך, ונעבור יחד על: מחיר, מיקום המרפאה, והתהליך הצפוי