הצטרפות לאתר ייעוץ עם רופא
עודכן לאחרונה: 23 אפר 2024 זמן קריאה 5 דקות

שתלים זיגומטיים

מבוסס עובדות
תוכן מבוסס עובדות

התוכן בפורטל שן מבוסס על ראיות מדעיות ומחקרים, שנכתבו על ידי גורמים מוכרים על ידי קהילת רפואת השיניים העולמית.

מקורות מידע

ד
ישראל רובין
סקירה רפואית ע”י ד"ר מאור אידלמן
נערך ע”י ישראל רובין
עודכן לאחרונה: 23 אפר 2024 זמן קריאה 5 דקות

האם אתם סובלים מעצם לסת מועטה או איבוד שיניים משמעותי? האם המקרה הדנטלי שלכם מורכב במיוחד? שתלים זיגומטיים עשויים להיות הפתרון המושלם עבורכם! 

רופאים מומלצים תמונות לפני ואחרי

שתלים זיגומטיים הם שתלים דנטליים בזווית ומוברגים עד ארובת העין, אשר מאפשרים שחזור שיניים במקרים מורכבים שבהם שתל ישר אינו אפשרי ועברתם מספר ניסיונות כושלים להשתלה בעבר. 

במאמר זה נכיר את יתרונות השימוש בשתלים זיגומטיים, איך הם עובדים, מי זקוק להם ומה הם סיכויי ההצלחה. כך תוכלו להבין אם שתלים זיגומטיים הם הפתרון הנכון עבורכם.

תמונות לפני ואחרי שתלים זיגומטיים

שתלים זיגומטיים: נקודות עיקריות

 • שתלים זיגומטיים מוגדרים כפתרון כירורגי ושיקומי חדשני, אשר מבוסס ראיות מדעיות.
 • אפשריים לשימוש גם בפרוטוקול העמסה דו-שלביים , ובעיקר בהעמסה מיידית.
 • שימוש בשתל זיגומטי נעשה במטרה לעקוף ספיגה נרחבת של עצם הלסת העליונה.
 • בעיקר שימושי באובדן שיניים מלא, אך רלוונטי גם במקרים של אובדן שיניים חלקי.
 • מספקים פתרון לכשלים של שתלים קונבנציונליים או השתלות עצם קודמות.
 • הנחת שתל מסוג זה דורשת הכשרה מקיפה וניסיון כירורגי משמעותי.

התוויות נוספות לשימוש בשתלים זיגומטיים

 • חלופה להגדלת סינוס.
 • פתרון להגדלת סינוס כושלת.
 • שיקום לאחר כריתה או טראומה של הגידול.

מהם שתלים זיגומטיים?

שתלים זיגומטיים הם שתלים ארוכים המעוגנים בעצם הזיגומטית או עצם הלחי הצפופה יותר, מהווים חלופה חזקה למקרים בהם צפיפות עצם הלסת העליונה נמוכה יותר. 

הבסיס המאובטח הזה לתמיכה בשתל מבטיח פיזור מתח אחיד, המאפשר מיקום מיידי של גשרים דנטליים במהלך הניתוח, ומבטל את הצורך בתותבות או תקופה ללא שיניים.

שתלים אלו הקיימים מאז סוף שנות ה-80, הוכיחו רקורד מוצלח. הם הוכחו כבעלי ערך רב עבור שיקום שיניים במקרים בהם חולים מתמודדים עם עצם לא מספקת בלסת העליונה האחורית עקב גורמים שונים, כגון איבוד עצם הקשור לגיל, איבוד שיניים, שימוש מוקדם בתותבות, כריתת גידול, טראומה או ניוון עצם חמור.

תהליך ההשתלה, המבוצע כניתוח יום בהרדמה, בטוח ניתן לחיזוי כאשר הוא מבוצע על ידי מנתחים מומחים המנוסים בטכניקה. יתרה מכך, ניתן להצמיד לשתלים סט מלא של שיניים מיידיות באותו היום של הניתוח. 

בהתאם לדרישות המטופל, שני שתלים (אחד בכל צד) או ארבעה שתלים (שניים בכל צד) עשויים להיות ממוקמים באופן אסטרטגי כדי לספק תמיכה לגשרים דנטליים מלאים או חלקיים.

לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

  שדה חובה

  שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

  שלח

  למי מתאימים שתלים זיגומטיים?

  שתלים זיגומטיים מופיעים כטיפול אמין ויעיל עבור אנשים המתמודדים עם לסתות עליונות שנספגו באופן משמעותי. לעתים קרובות, חולים אלה קיבלו חדשות מייאשות, שנאמר להם שטיפולי השתלה קונבנציונליים אינם ברי ביצוע בגלל עצם הלסת שאינה מספקת.

  שתלים זיגומטיים, שתוכננו במיוחד עבור תרחיש מאתגר זה, מציעים פתרון בכך שהם מהווים בסיס להצמדת שיניים חלופיות קבועות מיידיות, בדרך כלל בצורה של גשרים דנטליים.

  במקרים של אובדן נפח עצם מתקדם, ייתכן שתהיה מוצדקת גישה אינטנסיבית יותר. במקרים כאלה, שני שתלים זיגומטיים בכל צד של הלסת העליונה, המכונה בדרך כלל זיגומה מרובעת, עשויים להיות ממוקמים באופן אסטרטגי.

  תצורה זו משמשת לתמיכה בסט עליון שלם של שיניים חלופיות. יש לציין שגישת טיפול זו משמשת גם לשיקום שיניים של חולים עם מצבי חיך שסוע.

  מחיר שתלים זיגומטיים

  טווח המחירים של ניתוח שתלים זיגומטיים הוא רחב, ונע בדרך כלל בין 30,000 ל-70,000 שקלים עבור לסת אחת. 

  העלות של ניתוח שתלים זיגומטיים גבוהה מעט מזו של שתלים רגילים (בצורת שורש). עם זאת, הבדל זה בעלות מתמתן על ידי העובדה שנדרשים פחות שתלים זיגומטיים (2-4) בהשוואה להשתלות שיניים רגילות (4-6) עבור כל טיפול, וכתוצאה מכך עלויות דומות בסך הכל.

  לאחר התייעצות עם המומחה, תקבלו הצעת מחיר להשתלת שיניים מקיפה לכל הטיפול. חשוב לציין, כל ההיבטים של הטיפול, הכוללים הן את התקנת השתל והן את ייצור הגשרים הסופיים המוחזקים בשתל, מטופלים על ידי אותו מומחה.

  לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

   שדה חובה

   שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

   שלח

   מה ההבדל בין שתלים זיגומטיים להשתלת שיניים קונבנציונלית?

   שתל זיגומה שונה באופן משמעותי מתהליך השתלת שיניים קונבנציונלית (בצורת שורש) בשל אורכו הניכר. בעוד ששניהם מוחדרים דרך הפה, שתל הזיגומה עוגן לתוך עצם הלחי (העצם הזיגומטית) במקום לקשתות השיניים (עצם המכתשית) בתוך הפה. 

   העצם המוצקה בלחיים מספקת לשתלים זיגומטיים יציבות מיידית גבוהה, מה שהופך אותם לבסיס אידיאלי להצבה מיידית של שיניים חלופיות, כגון גשרים דנטליים, באותו היום.

   לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

    שדה חובה

    שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

    שלח

    למה שתלי זיגומה מוחדרים לחלק האחורי של הלסת?

    שתלי זיגומה מוכנסים באופן אסטרטגי לחלק האחורי של הלסת העליונה כדי לתת מענה לנטייה של עצם הלסת (עצם המכתשית) באזור זה לעבור ספיגה (אטרופיה) באופן משמעותי יותר מאשר אזורים אחרים של עצם נושאת שיניים. 

    מיקום זה מבטל את הצורך בהשתלת עצם נרחבת, דרישה הקשורה לרוב להשתלות שיניים רגילות (בצורת שורש). 

    בהשוואה להליכי השתלת עצם, הניתוח לשתלים זיגומטיים הוא פחות פולשני, מקל על החלמה מהירה יותר, נמנע משימוש בתותבות או תקופות חסרות שיניים וגורם פחות אי נוחות.

    לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

     שדה חובה

     שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

     שלח

     הכנת תכנית טיפול להשתלות זיגומטיות

     השימוש בשתלים זיגומטיים תלוי בטכנולוגיות דיגיטליות, כולל תכנון וירטואלי מבוסס CT ומדריכים כירורגיים מותאמים אישית. 

     גישה זו מפחיתה את זמן הניתוח ומבטיחה יצירה מדויקת של גשר השיניים, תוך הקפדה על תוכניות טיפול שמבוססות על השיקום הסופי.

     בעבר, היעילות של טיפולים כאלה לא הייתה בטוחה, וחיזוי סיבוכים במהלך הליכים היה מאתגר. עם זאת, ציוד מודרני מאפשר למנתחים מומחים לבצע טיפולים אלו בדיוק ובבטיחות יוצאי דופן.

     הערכה וייעוץ נעשים על ידי כירורג מומחה. שלא כמו השתלות שיניים נפוצות, הליכי השתלות זיגומטיות דורשות מנתח מומחה עם מומחיות ומיומנות משמעותית. ייתכן שרופאי שיניים רבים לא מכירים את אפשרות הטיפול הזו עבור מטופלים מתאימים.

     התהליך כרוך בבדיקה וחקירה מעמיקה (סריקות CBCT או CT), יחד עם תכנון דיגיטלי באמצעות תוכנת ניתוח וירטואלית מתקדמת. 

     הטיפול כולל ניתוח יום להכנסת שתלים והכנסת גשר שיניים. תקופת ההחלמה נמשכת בדרך כלל 2-3 ימים, כאשר המטופלים בדרך כלל חוזרים לפעילותם הרגילה תוך שבוע.

     לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

      שדה חובה

      שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

      שלח

      מה היתרונות של שתלים זיגומטיים?

      החזרת הביטחון העצמי והנאה מאסתטיקה משופרת הם רק חלק מהיתרונות הרבים ששתלים זיגומטיים מציעים למטופלים. שתלים אלו תורמים לחיים חברתיים מספקים יותר על ידי שיפור תפקוד הפה, כולל דיבור, אכילה ובליעה, הודות ליציבות שמספקים גשרים דנטליים קבועים (תותבות נשמרות בשתל). חלק מהיתרונות הספציפיים כוללים:

      • מראה משופר: לשתלים זיגומטיים תפקיד מכריע בשיפור מראה החיוך והאסתטיקה הכללית, ומשפיעים לטובה על המצגת הפיזית של המטופל.
      • דיבור משופר: היציבות והפונקציונליות של גשרים דנטליים קבועים הקשורים לשתלים זיגומטיים תורמים לשיפור הדיבור, ומאפשרים למטופלים לתקשר בצורה יעילה יותר.
      • הערכה עצמית מוגברת: שתלים זיגומטיים מספקים פתרון לאובדן שיניים, תורמים לשיפור ההערכה העצמית והביטחון באינטראקציות חברתיות.
      • שיניים וחניכיים במראה טבעי: התוצאה של שתלים זיגומטיים היא שיניים וחניכיים במראה טבעי, המשכפלים את המראה של שיניים טבעיות.
      • חופש לאכול בנוחות: מטופלים עם שתלים זיגומטיים נהנים מהחופש לאכול מגוון רחב של מזונות ללא המגבלות הקשורות לרוב בתותבות נשלפות.
      • ביטחון בחיוך: שתלים זיגומטיים מבטלים את החששות מהשתחררות השיניים, ומספקים למטופלים את הביטחון לצחוק ולחייך בחופשיות.
      • העלמת נקודות כאב בתותבות: בניגוד לתותבות מסורתיות, שתלים זיגומטיים מבטלים בעיות נפוצות כמו נקודות כאב בתותבות, ותורמים לחוויה נוחה יותר.
      • תמיכה בשיניים לטווח ארוך: שתלים זיגומטיים מציעים תמיכה אמינה לטווח ארוך לשיניים החלפות, ומבטיחות יתרונות מתמשכים בבריאות הפה.
      • החלמה מהירה יותר: בהשוואה להליכי השתלת עצם, השימוש בשתלים זיגומטיים מביא לריפוי מהיר יותר, ומצמצם את זמן ההשבתה למטופלים.
      • תחזוקה נמוכה: שתלים זיגומטיים דורשים תחזוקה נמוכה, ונותנים פתרון נוח וללא טרחה למטופלים.
      •  צורך מופחת בהשתלת עצם: שתלים זיגומטיים לעיתים קרובות מבטלים את הצורך בהשתלת עצם, מפשטים את תהליך הטיפול והופכים אותו לנגיש יותר עבור רוב המטופלים.
      •  התאמה לאובדן עצם חמור: טכניקה זו מתאימה במיוחד למטופלים עם אובדן עצם חמור, גם לאלו שאולי נחשבו לא כשירים לטיפולי השתלים מסורתיים.
      •  הנחת שיניים מיידית: גשרים דנטליים מוצמדים לשתלים זיגומטיים באותו יום הניתוח, המאפשרים פתרון מיידי ללא צורך בתותבת זמנית.
      •  תמיכה בחולי שפה וחך שסועים: שתלים זיגומטיים ממלאים תפקיד מכריע במתן תמיכה דנטלית לחולי שפה וחך שסועים שעשויים למצוא את הטיפולים הקונבנציונליים מאתגרים.
      •  תמיכה יעילה בשיניים: שתל זיגומטי אחד יכול לתמוך ב3-4 שיניים, ומציע תמיכה דנטלית יעילה ואפקטיבית בהשוואה להשתלות שיניים רגילות.
      •  הצלה של טיפולי שתלים כושלים: ניתן להשתמש בשתלים זיגומטיים כדי להציל טיפולי השתלות שיניים כושלים או כושלים, כולל מקרים של All on 4, מיני-שתלים, השתלות עצם כושלות והתמוטטות חניכיים חמורה של שיניים קיימות.
      לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

       שדה חובה

       שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

       שלח

       סיבוכים הקשורים לשתלים זיגומטיים

       הסיבוך העיקרי הקשור לשתלים זיגומטיים הוא סינוסיטיס. עם זאת, ניתן לצמצם סיכון זה או אפילו להעלים אותו באמצעות אבחון טרום ניתוחי יסודי, הערכה מדוקדקת של הסינוס, שימוש בגישה כירורגית חוץ-סינוסית והעמסה מיידית של השתלים.

       סיבוכים נוספים שדווחו במהלך ואחרי החדרת שתלי זיגומה כוללים – שינויי תחושה בפיזור העצב התת-אורביטלי, פיסטולה אורו-סינוסואידלית , ופרפורציה (ניקוב) של ארובת העין.

       לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

        שדה חובה

        שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

        שלח

        מהם סיכויי ההצלחה של שתלים זיגומטיים?

        טיפולי השתלות זיגומטיות הוכיחו הצלחה יוצאת דופן, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את ההתקדמות בטכנולוגיית השתלות השיניים בשני העשורים האחרונים. היעילות של טיפולים אלו, לעומת זאת, מותנית בבריאותו הכללית של המטופל ובמחויבותו לתחזוקה שוטפת.

        לאחריות המטופל יש תפקיד מכריע בהצלחה ארוכת הטווח של טיפולי השתלות זיגומטיות. כדי לשמר את הפונקציונליות, על המטופלים לאמץ שגרת טיפול חרוצה בפה, הכוללת צחצוח ושימוש בחוט דנטלי לפחות פעמיים ביום. תרגול זה חיוני לשמירה הן על השתלים והן על השיניים הנלוות, כגון תותבות שתלים, במצב נקי ובריא.

        בנוסף לטיפול האישי, פגישות קבועות אצל שיננית מומלצות מאוד. אנשי מקצוע יכולים לטפל ולנקות אזורים שעשויים להיות מאתגרים להגיע אליהם עם מברשת שיניים רגילה, ולתרום לבריאות הכללית של השתלים ומבני הפה שמסביב.

        כאשר מטופלים מקפידים על העצות וההנחיות שמספק רופא השיניים שלהם, לשתלים זיגומטיים יש פוטנציאל להחזיק מעמד לכל החיים. הצלחה קשורה קשר הדוק למעורבות יזומה של המטופל, תוך שימת דגש על החשיבות של טיפול ותחזוקה שוטפים כדי להבטיח את אורך החיים של טיפולי השתלים הזיגומטיים.

        מחקרים פרוספקטיביים ארוכי טווח מגלים שגם שיטות ההעמסה המסורתיות הדו-שלביות וגם הטעינה המיידית עבור שתלים זיגומטיים מציגות שיעורי הצלחה גבוהים עם מינימום סיבוכים. לאורך תקופה של 12 שנים, שיעור ההישרדות המצטבר של שתלי זיגומה עומד על 96% מרשימים.

        לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

         שדה חובה

         שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

         שלח

         האם ניתן לשלב שתל זיגומטי עם שתל דנטלי רגיל?

         כן, ניתן לשלב ביעילות שתלים זיגומטיים עם שתלים דנטליים סטנדרטיים בצורת שורש להשגת תוצאות מוצלחות. 

         גישה זו שימושית במיוחד עבור מטופלים שיש להם מבנה עצם מתאים בחלק הקדמי של הפה שלהם לצורך הנחת שתלים קבועה, אך בעלי מחסור במספיק עצם מאחור. במקרים כאלה, מתוכנן שילוב אסטרטגי של שני סוגי השתלים.

         לקבלת הצעת מחיר ב25% הנחה לשתלים זיגומטיים השאירו פרטים:

          שדה חובה

          שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

          שלח

          איך סקרנו את המאמר הזה:

          כל התוכן של פורטל שן נבדק רפואית ונבדק על ידי רופא שיניים מורשה כדי להבטיח שהמידע הוא עובדתי, עדכני ורלוונטי.

          יש לנו הנחיות קפדניות למקור ומצטטות רק ממחקרים מדעיים עדכניים, כגון מאמרים מדעיים, ספרי לימוד לרפואת שיניים, סוכנויות ממשלתיות וכתבי עת רפואיים.

          הצוות שמאחורי התוכן
          מקורות מידע
          ד
          ד"ר מאור אידלמן סוקר רפואי
          אם שם המשפחה מצלצל לכם מוכר, זה לא מקרי: בנוסף להיותם בנו וממשיך דרכו של ד"ר יצחק אידלמן בתחום רפואת השיניים, מאור עושה את כל מה שצריך כדי להבטיח תפעול שוטף של המרפאה על הצד הטוב ביותר. הם מעניקים מענה לתיירי מרפא המגיעים לטיפולים ונמצאים שם לכל שאלה, בקשה או בעיה. אין ספק – ניהול עסק משפחתי זה דבר מאתגר, אך הניסיון מראה כי כשהכל נשאר במשפחה, הלקוח תמיד יוצא מרוצה.
          ישראל רובין
          ישראל רובין עורך תוכן
          ישראל הוא כותב תוכן ותיק עבור פורטל שן, מגובה בשבע שנות מומחיות בכתיבה ועריכה. סטודנט לרפואת שיניים, הוא מחויב לספק מידע מדויק ונגיש. עם עניין אישי עמוק ברפואת שיניים, התוכן של ישראל רובין אינו רק אינפורמטיבי אלא גם משקף את מסירותו לעזור לקוראים לנווט את בריאות הפה שלהם בביטחון ובבהירות.
          • Nature Nature
          • Wiley Wiley
          • ScienceDirect ScienceDirect
          • NIH NIH
          • Researchgate Researchgate
          • American Association of Orthodontists American Association of Orthodontists
          תיאום בדיקה