הצטרפות לאתר ייעוץ עם רופא
מבוסס עובדות
תוכן מבוסס עובדות

התוכן בפורטל שן מבוסס על ראיות מדעיות ומחקרים, שנכתבו על ידי גורמים מוכרים על ידי קהילת רפואת השיניים העולמית.

מקורות מידע

כמה זמן לוקח טיפול שיננית

ד
ישראל רובין
סקירה רפואית ע”י ד"ר מאור אידלמן
נערך ע”י ישראל רובין

ברוב המקרים, איך שאנשים רק שומעים על טיפולי שיננית הם ישר נזכרים בזיכרונות מחרידים מטיפול כואב ולא נעים במיוחד שמבוצע על ידי מכונה מיוחדת שעוברת על אזור החניכיים שלנו ונועדה לנקות אותם משאריות שונות. אך ברוב המקרים אנשים נזכרים ללכת לשיננית, רק כאשר המצב מתחיל להיות לא טוב בכלל ואנשים מתחילים להרגיש כאבים באזור החניכיים שלהם כמו צרבות וכאבים דלקתיים.

טיפול סטנדרטי אצל שיננית יכול לקחת בין חצי שעה לארבעים דקות, ונחשב לאחד הטיפולים הקלים ביותר עבור השיניים שלנו אשר לא מיועד בהכרח עבור התחום האסתטי אלא, כדי לשמור על בריאות חלל הפה ובפרט, החניכיים שלנו.

מדוע כדאי לפנות לטיפול אצל השיננית 

רבים מהאנשים מגיעים לטיפול אצל השיננית כי הם סבורים שהטיפול נועד להלבין את השיניים, אך אין כך הדבר והרי, שטיפול אצל שיננית נועד לשמור על בריאות החניכיים כאשר, במהלך הטיפול עצמו השיננית תסיר את שאריות האבנית שמצטברות על השיניים ותעשה ניקוי יסודי ומוחלט לחלל הפה.

משקעי האבנית מצטברים לרוב עם הזמן ולמרות שאנחנו מקפידים לצחצח את השיניים שלנו לפחות פעמיים ביום – אין זה אומר שהאבנית על השיניים אינה מצטברת.

מדוע אבנית מזיקה לשיניים?

האבנית שמצטברת עם הזמן תתחיל להצטבר על חלל השן והחניכיים מה שיכול להוביל ליצירת דלקת הן ברקמת החניכיים ואפילו לחדור אל העצם עצמה שממוקמת ממש מתחת לחניכיים וככל שהאבנית תצטבר יותר סביב השן, היא עלולה לחדור אל חלל העצם כולה מה שיביא לפירוק העצם ולשינוי מבנה הלסת (שיכול גם להיות מצב מסוכן).

מה שחשוב להבין זה, שמצב כזה של פירוק העצם הוא מקרה מאוד נדיר וכדי שזה יקרה הדלקת צריכה להתפשט כל כך עד שהיא תגרום לנזק בלתי הפיך לעצם הלסת עצמה.

באילו מקרים כדאי לפנות לשיננית?

קיימים שלושה מקרים מרכזיים שבהם כדאי לפנות לשיננית, והם:

טיפול שגרתי

טיפולים שגרתיים אצל השיננית מומלצים לפחות פעם אחת בחצי שנה, ובדיוק כמו שאתם נוטים להסיר את שאריות האבנית שמצטברות בתוך הקומקום שלכם כך גם מומלץ אחת לחצי שנה להגיע ולהסיר את שאריות האבנית על השיניים והחניכיים שלכם.

אנשים שנוטים לצחצח את השיניים שלהם לפחות פעמיים ביום ולעבור על השיניים עם חוט דנטלי בין כל קצוות השיניים, יכולים אף להגיע לביקור אצל השיננית אחת לשנה מכיוון שהם נוטים להסיר את שאריות האבנית שלהם בעצמם.

הגעה לשיננית עקב טיפול שיניים צפוי

אחת ההמלצות מטעם רופאי השיניים היא, להגיע לטיפול שיננית לפני שמבצעים הליך טיפול כלשהוא – למשל, לפני עקירת שן או טיפול שורש לדוגמה.

ההמלצה היא להסיר את האבנית במלואה כדי שרופא השיניים יוכל לראות את מצב השן כולה וכן גם האבנית לא תפגע בשן במהלך הטיפול. מומלץ לעשות את הטיפול כחודש עד חודשיים לפני הליך רפואי בשן, כדי שהחניכיים יחלימו באופן מוחלט.

דלקות או ריח רע מחלל הפה

קיימים גם מצבים שבהם תתפתח לכם דלקת חניכיים או שאתם תרגישו ריח חריף ורע מאוד מהפה מה שיכול גם לרמז על דלקת שעתידה להתפתח ואלו הם מצבים מצוינים ביותר לבקר את השיננית.

עלולים אף להתרחש מצבים שאתם תראו דם מהחניכיים מה שבהחלט יכול להעיד על דלקת, וטיפול של שיננית יעזור לדלקת לעבור מעצמה.

בכל מקרה אחר שאתם לא בטוחים שיש לכם דלקת בחניכיים, מומלץ לפנות לרופא שיניים לקבלת ייעוץ מקצועי ואבחון.

איך סקרנו את המאמר הזה:

כל התוכן של פורטל שן נבדק רפואית ונבדק על ידי רופא שיניים מורשה כדי להבטיח שהמידע הוא עובדתי, עדכני ורלוונטי.

יש לנו הנחיות קפדניות למקור ומצטטות רק ממחקרים מדעיים עדכניים, כגון מאמרים מדעיים, ספרי לימוד לרפואת שיניים, סוכנויות ממשלתיות וכתבי עת רפואיים.

הצוות שמאחורי התוכן
מקורות מידע
ד
ד"ר מאור אידלמן סוקר רפואי
אם שם המשפחה מצלצל לכם מוכר, זה לא מקרי: בנוסף להיותם בנו וממשיך דרכו של ד"ר יצחק אידלמן בתחום רפואת השיניים, מאור עושה את כל מה שצריך כדי להבטיח תפעול שוטף של המרפאה על הצד הטוב ביותר. הם מעניקים מענה לתיירי מרפא המגיעים לטיפולים ונמצאים שם לכל שאלה, בקשה או בעיה. אין ספק – ניהול עסק משפחתי זה דבר מאתגר, אך הניסיון מראה כי כשהכל נשאר במשפחה, הלקוח תמיד יוצא מרוצה.
ישראל רובין
ישראל רובין עורך תוכן
ישראל הוא כותב תוכן ותיק עבור פורטל שן, מגובה בשבע שנות מומחיות בכתיבה ועריכה. סטודנט לרפואת שיניים, הוא מחויב לספק מידע מדויק ונגיש. עם עניין אישי עמוק ברפואת שיניים, התוכן של ישראל רובין אינו רק אינפורמטיבי אלא גם משקף את מסירותו לעזור לקוראים לנווט את בריאות הפה שלהם בביטחון ובבהירות.
  • Nature Nature
  • Wiley Wiley
  • ScienceDirect ScienceDirect
  • NIH NIH
  • Researchgate Researchgate
  • American Association of Orthodontists American Association of Orthodontists
תיאום בדיקה
התייעצות ללא עלות עם רופא שיניים בקרבתכם

לאחר מילוי הטופס ניצור איתך קשר להתאמת הטיפול הנכון ביותר עבורך, ונעבור יחד על: מחיר, מיקום המרפאה, והתהליך הצפוי