הצטרפות לאתר ייעוץ עם רופא
עודכן לאחרונה: 23 אפר 2024 זמן קריאה 5 דקות

יישור שיניים לילדים

מבוסס עובדות
תוכן מבוסס עובדות

התוכן בפורטל שן מבוסס על ראיות מדעיות ומחקרים, שנכתבו על ידי גורמים מוכרים על ידי קהילת רפואת השיניים העולמית.

מקורות מידע

ד
ישראל רובין
סקירה רפואית ע”י ד"ר מאור אידלמן
נערך ע”י ישראל רובין
עודכן לאחרונה: 23 אפר 2024 זמן קריאה 5 דקות

יישור שיניים לילדים מתאים לילדכם אם יש לו שיניים עקומות או לסת לא מיושרת, אז תדעו שהגעתם למקום הנכון במאמר הבא אתם צפויים לקבל מידע מקיף על צורות נפוצות של יישור שיניים וקבלת החלטות מושכלות לגבי טיפול יישור שיניים, המשיכו לקרוא את המאמר שהכנו במיוחד עבורכם.

אורתודנטים מתמחים בהעצמת חיוכים באמצעות שימוש במכשירי יישור שיניים שונים, לרבות:

 • גומיות
 • קוביות
 • חוטים
 • מכשירי ראש
 • ריטיינרים 
 • יישור שקוף (למידע נוסף על יישור שיניים בלתי נראה והיכולות שלהם.)

סוגי גשרים ומכשירים אחרים

כיום משתמשים במכשירי שיניים שונים, כאשר הגשר נותר שיטה עיקרית ליישור שיניים ולתיקון סגר לא תקין בילדים. הגשר פועל על ידי הפעלת לחץ על השיניים והלסתות, ומוביל אותן למצב הרצוי. 

חומרים המשמשים בגשר כוללים:

 • פלדת אל – חלד
 • קרמי
 • פלסטי
 • שילובי חומרים

גיוון זה מאפשר לגשר לקבל מראה שקוף או בצבע שן. חוטים, כאשר הם מתאימים, יכולים להיות מיוצרים מחומרים כמו ניקל-טיטניום או נחושת-טיטניום, המציעים עמידות מוגברת ומצריכים פחות התאמות בהשוואה לחוטי נירוסטה.

לגישה יותר לא בולטת, זמינים "סדים" שקופים ובלתי נראים. סדים אלו יכולים ליישר שיניים ללא צורך בגשר וחוטים מסורתיים.

סדים בלתי נראים מהווים אופציה מעשית עבור אנשים הזקוקים לעבודה אורתודונטית. טכניקה זו משתמשת בסדים מותאמים, שקופים וניתנים להסרה המפעילים לחץ הדרגתי על השיניים, מה שמקל על תנועתן למצב הנכון. 

מעבר לגשרים וסדים מכשירים אחרים המשמשים ביישור שיניים כוללים: 

TADs (התקני עיגון זמניים):

התקני עיגון זמניים, או TADs, הם ברגים מיניאטוריים, הנעים בדרך כלל בין 6 ל-12 מילימטרים באורך ובקוטר של 1.2 עד 2 מילימטרים. ברגים אלה מוצמדים זמנית לעצם בפה כדי ליצור נקודה קבועה להפעלת כוח כדי להקל על תנועת השיניים. TADs משפרים את יכולת הניבוי של בקרת שיניים ונפוצים יותר ויותר בטיפולים אורתודונטיים.

גומיות:

המכונות גם גומיות אלסטיות. גומיות משמשות כאשר נדרש כוח נוסף כדי למקם מחדש את השיניים והלסתות.

גומיות אלה מציעות גם מגע של התאמה אישית עם אפשרויות צבע שונות. אנשים רבים, במיוחד ילדים, בוחרים בצבעים הקשורים לבית הספר או לאירועים חגיגיים שלהם, כמו צבעי קבוצת הכדורגל האהובה עליהם

מכשור ראש:

מכשור ראש מומלץ משמש כחיבור לסוגרים מהחלק האחורי של הראש. ניתן להסיר אותו והוא מופעל כאשר יש צורך בכוח נוסף לתנועת שיניים ולסת. בדרך כלל, אם בוחרים מכשור ראש, הם לובשים אותו בלילה בזמן השינה או בבית, והוא מפעיל את הכוח הנדרש לטיפול אורתודונטי יעיל.

ריטיינרים:

לריטיינרים תפקיד מכריע בשמירה על מיקום השיניים לאחר הסרת הגשר. לוקח זמן עד לשיניים להתייצב ליישור החדש שלהן, וחבישת ריטיינר מונעת תזוזה לא רצויה. 

ריטיינרים מגיעים בצורות שונות, חלקם ניתנים להסרה ואחרים קבועים (מודבקים מאחורי השיניים). החומרים נעים בין חוטי פלסטיק ומתכת שקופים לגומי, ומציעים אפשרויות להתאמה אישית. לחלק מהריטיינרים יש אפשרויות כמו ריטיינר זוהר בחושך או ריטיינרים מותאמים אישית הכוללים תמונות או עיצובים.

האם רופא שיניים יכול לתת טיפול יישור שיניים במקום אורתודנט?

כן, רופא שיניים יכול להעניק טיפול יישור שיניים, שכן רופאי שיניים רבים עוברים הכשרה ליישור שיניים. עם זאת, חשוב לציין שאם הצרכים האורתודנטיים נרחבים או מורכבים יותר, ייתכן שיהיה מומלץ להתייעץ עם אורתודנט.

אורתודנטים הם מומחים העוברים כ- שלוש שנים של השכלה והכשרה מתקדמת ביישור שיניים מעבר ללימודי רפואת שיניים. המומחיות שלהם טמונה בתחום המתמחה של יישור שיניים, תיקון נשיכות לא מיושרות וטיפול בבעיות לסת. 

אם הטיפול האורתודונטי מצריך התמחות ברמה גבוהה יותר או אם מדובר בבעיות מורכבות, פנייה לשירותיו של אורתודנט עשויה להיות דרך הפעולה הטובה ביותר.

מתי הילד שלי צריך לראות אורתודנט?

רופא השיניים שלכם הוא האדם הטוב ביותר לייעץ לכם מתי לבקש הערכה מרופא ארתודנט עבור ילדכם.

עד גיל 7, אורתודנטים יכולים לזהות בעיות עדינות הקשורות לצמיחת הלסת ושיניים שיוצאות. בעוד שרוב הילדים מתחילים בטיפול יישור שיניים פעיל בין הגילאים 9 עד 14, חשוב לשקול אמצעי תיקון בזמן שהילד עדיין גדל.

טיפול בבעיות שיניים בשלב גדילה זה יכול לעיתים קרובות לגרום לטיפול יעיל ומהיר יותר. אם בעיות אורתודונטיות מזוהות ומטופלות מוקדם יותר, זה עשוי לסייע במניעת עבודה נרחבת יותר או זמני טיפול ארוכים יותר לאחר שהילד הפסיק לגדול.

מה הגיל קטן ביותר שילד יכול לקבל גשר?

אין גיל ספציפי שבו כל ילד צריך גשר; ההחלטה תלויה בצרכים האישיים. חלק מהילדים, כמו אלה עם חיך שסוע, עשויים להזדקק למכשירי יישור שיניים לפני בקיעת השיניים הראשונות שלהם.

עבור ילדים אחרים, טיפול מוקדם עשוי להתחיל כבר בגיל 6 או 7, עוד לפני שהם איבדו את כל שיני החלב שלהם. מטרת הטיפול המוקדם היא למנוע התפתחות של בעיות נוספות וליצור סביבה נוחה יותר לבקיעת שיניים קבועות.

בעוד שרוב הילדים שעוברים טיפול יישור שיניים מוקדם עדיין עשויים להזדקק לגשר או עבודה נוספת מאוחר יותר כדי להשלים את תהליך היישור, כמות העבודה הנדרשת בהמשך עשויה להצטמצם משמעותית אם יושלם טיפול אורתודונטי מוקדם. ההחלטה להתחיל טיפול אורתודונטי מוקדם מתקבלת על סמך הצרכים האישיים של הילד.

האם הגשר כואב?

היישום וההתאמה של הגשר עלולים לגרום לאי נוחות או כאב, אם כי השימוש במונח "כואב" עשוי להיות מוגזם מדי. ילדכם עלול לחוות אי נוחות ראשונית כאשר מניחים את הגשר לראשונה, במהלך התאמות, או כאשר מכניסים מכשירים חדשים כמו גומיות או מכשור ראש.

כדי להקל על כל כאב או אי נוחות, ניתן ליטול פרצטמול (אקמול) בהתאם להמלצה. אם החוט, הסוגרים או הרצועות מגרים את הפה של ילדכם, אורתודנטים מספקים לעתים קרובות שעווה מיוחדת שניתן ליישם כדי לכסות אזורים חדים על הגשר, ומציעה הקלה בגירוי.

זה נורמלי שתהיה תקופת הסתגלות, ומשככי כאבים ללא מרשם ושעווה אורתודונטית יכולים לעזור בניהול כל אי נוחות זמנית הקשורה לסוגרים.

האם אפשר להיות אלרגי לגשר?

כן, ייתכן שאנשים יהיו אלרגיים לרכיבים מסוימים של הגשר. אנשים מסוימים עשויים לסבול מאלרגיה למתכות הנמצאות בדרך כלל בגשר, כגון ניקל. במקרים כאלה, ניתן להשתמש בחומרים חלופיים שאינם מעוררים תגובות אלרגיות.

בנוסף, אנשים יכולים להיות אלרגיים ללטקס, שנמצא בדרך כלל בכפפות המשמשות אורתודנטים ועוזריהם. אם לילדכם יש אלרגיה ללטקס, חשוב ליידע את רופא השיניים כדי שניתן יהיה להשתמש בכפפות ללא לטקס במהלך ההליכים האורתודונטיים.

ראוי לציין שלמרות שהגשר עצמו יכול לגרום לפעמים לגירוי בחניכיים של הילד, ולהוביל לנפיחות, זו לא בהכרח תגובה אלרגית. עם זאת, חשוב להורים להיות קשובים לכל סימן של אי נוחות או תגובות חריגות ולתקשר אותם לצוות האורתודונטי לצורך התאמות מתאימות או חלופות.

אילו מאכלים אסורים לילדים העונדים גשר?

כאשר ילדים לובשים גשר, חשוב להימנע ממזונות מסוימים שעלולים להזיק או לעקור את הגשר. בדרך כלל יש להימנע ממזונות קשים, דביקים או לעיסים. להלן רשימה של מזונות שלעתים קרובות אסורים לשימוש לאנשים עם גשר:

 • קרח: לעיסת קרח יכולה להפעיל לחץ מוגזם על הגשר.
 • אגוזים: אגוזים קשים ופריכים יכולים להיות קשים לנגיסה ועלולים לפגוע בגשר.
 • פופקורן: גרעיני פופקורן וקליפות עלולים להיתקע בגשר ולגרום לגירוי.
 • ממתקים קשים: הקשיות של ממתקים עלולה להוות סיכון לסוגרים ושיניים.
 • מסטיק: דביק ולעיס, מסטיק יכול להפריע לתפקוד התקין של הגשר.
 • סוכריות לעיסות (למשל, קרמל): סוכריות דביקות או לעיסות יכולות להיצמד לגשר, מה שהופך אותן למאתגרות לניקוי.

חיוני עבור אנשים עם גשר לעקוב אחר עצות האורתודנט שלהם לגבי הגבלות תזונתיות כדי למנוע כל בעיה עם הגשר ולהבטיח טיפול אורתודונטי מוצלח.

כמה זמן הילד שלי צריך ללבוש גשר?

משך הזמן שילדכם צריך ללבוש גשר עשוי להשתנות בהתאם למספר גורמים, כולל בעיות יישור שיניים ספציפיות, עד כמה ילדכם  עוקב אחר המלצות האורתודנט ודפוס הגדילה האישי שלו. 

באופן כללי, רוב האנשים לובשים גשר לתקופה שנעה בין 18 ל-36 חודשים. חשוב לציין כי משך הזמן המדויק יכול להיות שונה מאדם לאדם, והאורתודנט שלכם יספק הערכה מדויקת יותר על סמך מצבו הייחודי של ילדכם במהלך הייעוץ הראשוני ולאורך כל תהליך הטיפול. 

בדיקות סדירות אצל האורתודנט חיוניות כדי לעקוב אחר ההתקדמות ולבצע את כל ההתאמות הנדרשות בתוכנית הטיפול.

כמה זמן הילד שלי צריך ללבוש ריטיינר?

משך הזמן שבו ילדך צריך ללבוש ריטיינר יכול להשתנות בהתאם לנסיבות האישיות. באופן אידיאלי, אורתודנטים ממליצים לעתים קרובות לאנשים ללבוש ריטיינר באופן עקבי, גם אם הוא מצטמצם ללבישתו רק לילה אחד בשבוע, לתקופה ממושכת.

למרות שזה אולי לא מעשי ללבוש ריטיינר ללא הגבלת זמן, המציאות היא שהגוף, כולל השיניים, עובר שינויים לאורך זמן. אם ריטיינר מופסק, עשויים להתרחש כמה שינויים קלים ביישור השיניים. 

שלב השמירה הוא קריטי לשמירה על התוצאות שהושגו באמצעות טיפול יישור שיניים, והאורתודנט שלכם יספק הדרכה ספציפית לגבי משך הזמן שילדכם צריך ללבוש את הריטיינר בהתאם למצבו וצרכיו הייחודיים. 

כיום הגישה המקובלת אצל רוב האורתודנטים היא הנחה של ריטיינר קבוע – כך שאין צורך להחזירו למקום, הוא תמיד ימצא שם.

בממוצע, כמה עולה גשר?

בממוצע, עלות הגשר יכולה להשתנות בהתאם לגורמים כמו מורכבות הטיפול, סוג הגשר שנבחרה והמיקום הגיאוגרפי. בדרך כלל, אתם יכול לצפות לעלות שנעה בין ש"ח 9,000 ל- ש"ח 25,000.

אורתודנטים מציעים בדרך כלל תכניות תשלום שונות, המאפשרות לכם לפזר את העלות במהלך הטיפול. חלק מהאורתודנטים עשויים לקבל ביטוח, ולכן מומלץ לברר לגבי אפשרויות הכיסוי.

לפני תחילת הטיפול, חיוני לדון בכל דמי הטיפול ותוכניות התשלום הזמינות עם האורתודנט שלכם.

ישנן דרכים נוספות פוטנציאליות לסיוע פיננסי:

בתי ספר לרפואת שיניים: קרבה לבית ספר לרפואת שיניים עם תוכנית יישור שיניים יכולה להציע טיפול בעלות נמוכה יותר בפיקוח של אורתודנטים מנוסים.

רופאי שיניים: חלק מרופאי שיניים כלליים מספקים טיפול יישור שיניים בתעריפים מוזלים, מכיוון שהם אינם אורתודנטים. זו יכולה להיות אפשרות לבחון עבור טיפול אורתודונטי במחיר סביר יותר.

איך סקרנו את המאמר הזה:

כל התוכן של פורטל שן נבדק רפואית ונבדק על ידי רופא שיניים מורשה כדי להבטיח שהמידע הוא עובדתי, עדכני ורלוונטי.

יש לנו הנחיות קפדניות למקור ומצטטות רק ממחקרים מדעיים עדכניים, כגון מאמרים מדעיים, ספרי לימוד לרפואת שיניים, סוכנויות ממשלתיות וכתבי עת רפואיים.

הצוות שמאחורי התוכן
מקורות מידע
ד
ד"ר מאור אידלמן סוקר רפואי
אם שם המשפחה מצלצל לכם מוכר, זה לא מקרי: בנוסף להיותם בנו וממשיך דרכו של ד"ר יצחק אידלמן בתחום רפואת השיניים, מאור עושה את כל מה שצריך כדי להבטיח תפעול שוטף של המרפאה על הצד הטוב ביותר. הם מעניקים מענה לתיירי מרפא המגיעים לטיפולים ונמצאים שם לכל שאלה, בקשה או בעיה. אין ספק – ניהול עסק משפחתי זה דבר מאתגר, אך הניסיון מראה כי כשהכל נשאר במשפחה, הלקוח תמיד יוצא מרוצה.
ישראל רובין
ישראל רובין עורך תוכן
ישראל הוא כותב תוכן ותיק עבור פורטל שן, מגובה בשבע שנות מומחיות בכתיבה ועריכה. סטודנט לרפואת שיניים, הוא מחויב לספק מידע מדויק ונגיש. עם עניין אישי עמוק ברפואת שיניים, התוכן של ישראל רובין אינו רק אינפורמטיבי אלא גם משקף את מסירותו לעזור לקוראים לנווט את בריאות הפה שלהם בביטחון ובבהירות.
 • Nature Nature
 • Wiley Wiley
 • ScienceDirect ScienceDirect
 • NIH NIH
 • Researchgate Researchgate
 • American Association of Orthodontists American Association of Orthodontists
תיאום בדיקה