הצטרפות לאתר ייעוץ עם רופא

תרופות טבעיות וביתיות לריח רע מהפה

מדריכים כלליים פורסם ב: 28 אוק 2023

ריח פה לא נעים הוא בעיה נפוצה שמטרידה רבים. למרבה המזל, קיימות דרכים טבעיות וביתיות רבות להתמודד עם הבעיה ולסלק את ריח הפה הרע. 

במאמר זה נסקור מספר תרופות עממיות שהוכחו כיעילות לטיפול בריח פה לא נעים. נכיר תרופות צמחיות, טיפולי בית פשוטים ועוד. 

התרופות הטבעיות והביתיות מהוות חלופה בטוחה ויעילה לתרופות מרשם יקרות. הן בנויות מחומרים טבעיים שאינם גורמים לתופעות לוואי מזיקות. המשיכו לקרוא למטה ותמצאו את כל דרכים המבוססות להיפטר מריח פה רע וליהנות מנשימה צחה.

סיבות שורש לריח רע מהפה

ריח רע מהפה, או הליטוזיס, מתחיל בדרך כלל בחלל הפה, שם חיידקים נמצאים באופן עקבי. במהלך הארוחות, חלקיקי מזון נלכדים בסדקים של השיניים. חיידקים משגשגים על שאריות מזון אלה, ומייצרים תרכובות גופרית מסריחות.

האשם העיקרי מאחורי ריח רע מהפה הוא לרוב היגיינת שיניים לא מספקת. כאשר צחצוח רגיל ושימוש בחוט דנטלי מוזנחים, חיידקי הפה ממשיכים לפרוח, וכתוצאה מכך להיווצרות סרט חיידקי דק המכונה רובד על השיניים. אם לא נותנים מענה, הרובד מעורר ריח לא נעים ותורם להתפתחות עששת.

בעוד שלכל המזונות יש פוטנציאל להיתקע בשיניים, פריטים מסוימים כמו בצל ושום ידועים לשמצה כגורמים לריח רע מהפה. העיכול של מזונות אלה משחרר תרכובות גופרית לזרם הדם שלכם. כאשר הדם עמוס הגופרית הזה מסתובב לריאות שלכם, זה משפיע על ריח הנשימה שלכם.

בעוד שלמעלה מ-90 אחוז ממקרי הריח הרע מקורם בפה, ישנם מקרים שבהם מקור הבעיה נמצא במקום אחר בגוף. לדוגמה, ריפלוקס חומצי יכול להוביל להחזרה חלקית של נוזל בעל טעם רע, וכתוצאה מכך לריח רע מהפה. 

סיבות אפשריות אחרות כוללות זיהומים, סיבוכים הקשורים לסוכרת ואי ספיקת כליות. שינוי בתזונה, כמו אימוץ דיאטת קטו, עשוי גם להשפיע על ריח הנשימה.

שמרו על היגיינת הפה לנשימה רעננה

מקרים רבים של נשימה לא נעימה קשורים לטיפול בפה לקוי. כאשר אתם מזניחים צחצוח נכון ושימוש בחוט דנטלי, חלקיקי מזון שנלכדו בין השיניים שלכם מתחילים להתפרק, ופולטים ריח שמזכיר גופרית או ביצים רקובות. בעוד משחת שיניים או מי פה יכולים להסוות זמנית את הריח, הם לא יכולים לטפל בבעיה הבסיסית.

חיידקים מטרידים אלה נוטים להתגורר בשלושה תחומים מרכזיים:

  • על השיניים
  • מתחת לחניכיים
  • על הלשון

כדי למנוע ריח רע מהפה הנגרם על ידי חלקיקי מזון בפה, הקפידו על שגרה יומית: צחצוח שיניים פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי פעם ביום וקבע בדיקות קבועות עם רופא השיניים.

נקו את הלשון שלכם לנשימה רעננה

הסתמכות רק על צחצוח ושימוש בחוט דנטלי עשויה לא לפתור לחלוטין את החששות מהריח הרע שלכם, מכיוון שלעתים קרובות הלשון יכולה להכיל חלקיקי מזון. כדי להתמודד עם זה ביעילות, שלבו את ניקוי הלשון בשגרת היגיינת הפה שלכם על ידי צחצוח הלשון או שימוש במגרד לשון בשילוב עם הצחצוח.

לאחר שימוש במגרדת לשון, ייתכן שתבחין בהוצאת רוק צהוב או חום. לאחר מכן, רצוי לשטוף את הפה היטב.

שפרו את הנשימה שלכם באמצעות בחירות תזונתיות

שילוב של פירות וירקות פריכים ועשירים בסיבים בתזונה שלכם יכול לתרום לשמירה על פה רענן על ידי סיוע בהסרה של חלקיקי מזון הנוטים להיצמד לשיניים וללשון שלכם בין הארוחות.

שפרו את צריכת המזון הגולמי בתזונה שלכם, במיוחד פריטים כמו סלרי, תפוחים וגזר. מזונות אלו ממלאים תפקיד בגרידת הצטברות פלאק ובמאבק בהצטברות של חיידקי הפה.

זה גם נבון להיות מודע לצריכת הקינוחים שלכם, שכן זה יכול להשפיע באופן מפתיע על הנשימה שלכם.

שקלו פרוביוטיקה לנשימה רעננה יותר

אנשים רבים משתמשים במי פה מתוך כוונה לחסל את החיידקים האחראים לריח רע מהפה. עם זאת, ראוי לציין שגרגור יכול לחסל ללא הבחנה חיידקים מועילים ומזיקים כאחד.

אם אתם מעוניינים בשינוי באיזון של חיידקים טובים ורעים בפה שלכם לשיפור הנשימה, שקלו לשלב יותר מזונות עשירים בפרוביוטיקה בתזונה שלכם. מזונות כמו יוגורט, קפיר, כרוב כבוש או מיסו מכילים פרוביוטיקה, שהם חיידקים מועילים.

להילחם ביובש בפה לנשימה רעננה יותר

יובש בפה גורם לרוב לריח רע מהפה. אתם יכולים להקל על בעיה זו על ידי שימוש ברוק מלאכותי והבטחת הידרציה נכונה.

כפי שהציעה איימי רוטנברג, "הדרת מים יכולה לטפל ביעילות בנוכחות מיקרואורגניזמים בפה."

חשוב לציין שתרופות רבות עלולות לגרום ליובש בפה. אם אתם חווים תופעת לוואי זו בעת התחלת תרופה חדשה, שקול לדון באפשרויות חלופיות עם הרופא שלכם. בנוף הרפואי של היום, ישנן לעתים קרובות מספר תרופות זמינות עם השפעות טיפוליות דומות.

בנוסף, לחלק מהאנשים יש הרגל לנשום דרך הפה, מה שעלול לייבש את השיניים והלשון, מה שעלול לגרום לריחות לא נעימים. במקרים כאלה, תרופות נגד גודש באף או כדורי אלרגיה ללא מרשם יכולים לסייע בקידום נשימת אף קלה יותר.

למי שנושם דרך הפה, במיוחד בזמן שינה, רצועת סנטר יכולה להועיל. זה מעודד את ההרגל להשאיר את הפה סגור במהלך השינה ובבית עד שהוא הופך לטבע שני, כפי שהומלץ על ידי ד"ר כריסטופר צ'אנג.

יתר על כן, עישון הוא תורם ידוע ליובש בפה. הפסקת עישון יכולה להוביל לנשימה רעננה יותר כאשר ריח הסיגריות מתפוגג, וייצור הרוק שלכם חוזר לקדמותו, ומסייע בשליטה בריחות.

תרופות סבתא טבעיות לטיפול בריח רע

ללעוס מסטיק ללא סוכר לנשימה רעננה

עבור חלק, טעם המנטה של מסטיק מציע פתרון זמני להסוות ריח רע מהפה. עם זאת, היתרונות של מסטיק מדי פעם חורגים מעבר לכך. לעיסת מסטיק יכולה לעורר ייצור רוק, וזנים נטולי סוכר הממותקים בקסיליטול יכולים להילחם בהתרבות של חיידקים מזיקים בפה.

רצוי להתרחק ממסטיק המכיל סוכר. מנטות מסוכרות או מסטיק עם סוכר תורמים לחילוף החומרים של חיידקי הפה, מה שעלול להוביל לריח רע מהפה. 

פטרוזיליה: תרופה טבעית לריח רע מהפה

פטרוזיליה היא תרופה מסורתית ידועה לטיפול בריח רע מהפה. הארומה הרעננה שלו ותכולת הכלורופיל המשמעותית שלו מעידים על אפקט מפיג הריח הפוטנציאלי שלו. 

בעוד שמחקרים בנושא זה לא התמקדו במיוחד בנשימה אנושית, מחקרים הוכיחו את יעילותה של פטרוזיליה במאבק בתרכובות גופרית מזיקות.

כדי לרתום את היתרונות של פטרוזיליה למאבק בריח רע מהפה, אתם יכולים לשלב אותה בשגרה שלכם על ידי לעיסת עלי פטרוזיליה טריים לאחר כל ארוחה או לשקול שימוש בתוסף תזונה של פטרוזיליה.

מיץ אננס: פתרון מהיר לכאורה לריח רע מהפה

מיץ אננס נחשב לעתים קרובות כתרופה מהירה וחזקה לריח רע מהפה, אם כי אין ראיות מדעיות מוצקות כדי לבסס טענה זו. עם זאת, דיווחים אנקדוטיים מצביעים על יעילותו הפוטנציאלית.

כדי לבדוק את התרופה הזו, אתם יכולים לנסות לצרוך כוס מיץ אננס אורגני לאחר כל ארוחה או ללעוס פרוסת אננס במשך דקה או שתיים. ראוי לציין כי לאחר בליעת פירות או מיץ פירות, חיוני לשטוף את הפה כדי להסיר את הסוכרים שהם מכילים.

שתו מים כדי להילחם בריח הפה

מחקרים מצביעים על כך שיובש בפה הוא מבשר שכיח של ריח רע מהפה. לרוק תפקיד מכריע בשמירה על ניקיון הפה, ובהיעדרו, חיידקים יכולים להתרבות.

במהלך השינה, הפה שלכם מתייבש באופן טבעי, וזו הסיבה שנשימת הבוקר היא לרוב פחות נעימה.

אתם יכולים לסכל יובש בפה בכך בעזרת שתיית מים באופן קבוע, שבמהלך היום יכולה לעורר את ייצור הרוק. בניגוד למשקאות המכילים קפאין ומשקאות ממותקים. שאפו לצרוך מינימום של שמונה כוסות מים מדי יום כדי לתמוך בבריאות הפה האופטימלית.

יוגורט: תרופה טבעית לריח רע מהפה

יוגורט מכיל חיידקים מועילים הידועים בשם לקטובצילוס, אשר מסייעים במניעת חיידקים מזיקים באזורים שונים בגוף, כולל המעיים.

מחקרים מראים שליוגורט יש פוטנציאל להקל על ריח רע מהפה. מחקר ראה כי לאחר שישה שבועות של צריכה קבועה של יוגורט, 80 אחוז מהמשתתפים חוו ירידה בריח הפה. הפרוביוטיקה הקיימת ביוגורט יעילה בהפחתת עוצמת הריח הרע.

כדי להשתמש ביוגורט כאמצעי להילחם בריח רע מהפה, שלבו לפחות מנה אחת של יוגורט רגיל ללא שומן בתזונה היומית שלכם.

חלב: תרופה מבוססת לריח רע מהפה

חלב הוא פתרון מוכר לריח רע מהפה. מחקרים מצביעים על כך שצריכת חלב לאחר בליעת מזון חריף, כגון שום, יכולה לשפר באופן משמעותי את הנשימה שנוצרת.

כדי להשתמש בשיטה זו, שקול לשתות כוס חלב דל או מלא שומן במהלך או אחרי ארוחה הכוללת מזונות ארומטיים מאוד כמו שום ובצל.

זרעי שומר ואניס: מרענני נשימה שנבדקו בזמן

לאורך ההיסטוריה, זרעי שומר ואניס שימשו כתרופות טבעיות לנשימה מרעננת. באזורים מסוימים, כמו חלקים של הודו, זרעי שומר קלויים ממשיכים לשמש כמטהרי פה, במיוחד כדי לנקות את הנשימה לאחר הארוחות. זרעים אלו בעלי טעם מתוק ומכילים שמנים אתריים ריחניים המעניקים ארומה נעימה ורעננה לנשימה.

אתם יכולים לצרוך זרעי שומר ואניס בדרכים שונות, רגילות, קלויות או עם ציפוי סוכר, כדי ליהנות מהיתרונות המרעננים את הנשימה שלהם.

תפוזים: בעל ברית להיגיינת שיניים

תפוזים לא רק משמשים כקינוח מזין אלא גם ממלאים תפקיד בשמירה על היגיינת השיניים.

ייצור לא מספק של רוק יכול להיות גורם לריח רע מהפה, מכיוון שהוא אינו שוטף ביעילות חיידקים גורמי ריח. מחקרים מראים כי ויטמין C יכול לעורר ייצור רוק, אשר בתורו מסייע במאבק בריח רע מהפה. תפוזים הם מקור עשיר לויטמין חיוני זה, מה שהופך אותם לתוספת חשובה לשגרת בריאות הפה שלכם.

רתמו את כוחו של אבץ כדי להילחם בריח רע מהפה

מלחי אבץ, המצויים במי פה ובמוצרי מסטיק ספציפיים, יכולים להילחם ביעילות בריח רע מהפה. אבץ פועל על ידי הפחתת נוכחות של תרכובות גופריתיות בנשימה שלכם, גורם שכיח לריחות לא נעימים. מחקרים הראו כי שטיפה סדירה עם תמיסה המכילה אבץ יכולה להצליח בהפחתת ריח רע מהפה לתקופה ממושכת, הנמשכת לפחות שישה חודשים.

שקלו לנסות מסטיק אבץ, במיוחד אם יש לכם יובש בפה. בנוסף, אתם יכולים למצוא תוספי תזונה של אבץ בבית המרקחת המקומי שלכם או לבצע רכישה מקוונת כדי למנף את היתרונות של מינרל זה בטיפול בריח רע מהפה.

השתמשו בתה ירוק כדי לרענן את הנשימה שלכם

תה ירוק מתגלה כתרופה ביתית מועילה לטיפול בריח רע מהפה. מחקרים הדגישו כי לתה ירוק יש תכונות חיטוי ומסירות ריח, מה שהופך אותו ליעיל במתן רעננות נשימה זמנית. מנטה חולקת איכויות דומות לרענון נשימה, מה שהופך כוס תה נענע ירוקה לבחירה אידיאלית.

הנה דרך פשוטה לשלב תה ירוק בשגרת היומיום שלכם: לחלוט שתי כוסות תה ירוק לפני השינה, לקרר אותו ללילה ולאחר מכן להעביר את התה המצונן לבקבוק מים לקחת ולקחת איתכם לעבודה. לגמו ממנו לאט במשך היום כדי ליהנות מהשפעותיו מרעננות הנשימה. אתם יכולים למצוא תה נענע ירוק לרכישה גם כן.

תפוחים: פתרון טבעי לריח רע מהפה

מחקר הראה כי לתפוחים גולמיים יש השפעה יוצאת דופן על מניעת ריח רע מהפה. תרכובות טבעיות ספציפיות המצויות בתפוחים מנטרלות ביעילות את תרכובות הגופרית. תרופה זו מועילה במיוחד לאנשים המתמודדים עם ריח רע מתמשך מכיוון שהיא מכוונת לתרכובות בזרם הדם, ומציעה יותר מסתם ניקוי ריח של הפה ברמת פני השטח.

מי פה עם סודה לשתייה: פתרון יעיל תוצרת בית

מחקרים הוכיחו שלסודה לשתייה, או נתרן ביקרבונט, יש את היכולת לחסל ביעילות חיידקים בפה. מחקרים מראים גם כי משחת שיניים עם ריכוז גבוה של סודה לשתייה יכולה להיות יעילה בהפחתת ריח רע מהפה.

כדי ליצור מי פה של סודה לשתייה תוצרת בית, פשוט שלבו 2 כפיות סודה לשתייה עם 1 כוס מים חמימים. שטפו את מי הפה בפה למשך 30 שניות לפחות לפני שתוציאו. תרופה טבעית זו יכולה לתרום לנשימה רעננה יותר.

מי פה עם חומץ: פתרון טבעי להפחתת חיידקים

חומץ מכיל חומצה אצטית, חומר טבעי היוצר סביבה חומצית שפחות נוחה לצמיחת חיידקים. כתוצאה מכך, מי פה חומץ יכול לעזור להפחית את צמיחת החיידקים בפה.

להכנת מי פה חומץ, ערבבו 2 כפות חומץ לבן או חומץ תפוחים עם 1 כוס מים. לגרגר עם תמיסה זו לפחות 30 שניות לפני יורקים החוצה. תרופה תוצרת בית זו עשויה לתרום לסביבה אוראלית בריאה יותר על ידי הרתעת צמיחת חיידקים.

מתי לפנות לייעוץ רפואי לריח רע מהפה

בעוד שרוב המקרים של ריח רע מהפה נובעים מבעיות פה וניתן לטפל בהם באמצעות היגיינת שיניים משופרת, ישנם מקרים שבהם ריח רע מהפה עשוי להצביע על מצב בסיסי חמור יותר, כגון חמצת קטוטית סוכרתית, אי ספיקת כליות או זיהום.

אם הריח הרע שלכם נמשך ואינו משתפר עם תרופות ביתיות או טיפול שיניים משופר, מומלץ לבקש הדרכה מאיש מקצוע בתחום הבריאות. התייעצות עם הרופא או רופא השיניים שלכם יכולה לעזור לזהות ולטפל בכל גורם רפואי פוטנציאלי לריח רע מהפה מתמשך.

תיאום בדיקה