הצטרפות לאתר ייעוץ עם רופא
מבוסס עובדות
תוכן מבוסס עובדות

התוכן בפורטל שן מבוסס על ראיות מדעיות ומחקרים, שנכתבו על ידי גורמים מוכרים על ידי קהילת רפואת השיניים העולמית.

מקורות מידע

שיניים רקובות: גורמים דרכי מנע ואופציות טיפול הטובות ביותר

ד
ישראל רובין
סקירה רפואית ע”י ד"ר מאור אידלמן
נערך ע”י ישראל רובין

בעולם שבו החיוך שלנו הוא נכס יקר מאוד עבורנו, איום העששת מתנשא כיריב בלתי פוסק. הוא חודר בשקט לפה שלנו, ומכרסם את הבסיס של בריאות השיניים שלנו. אבל אל חשש, כי ידע הוא הנשק הגדול ביותר שלנו נגד מחלת השיניים הנפוצה הזו.

במאמר זה, אנו יוצאים למסע כדי לפענח את המסתורין של עששת, חוקרים את הסיבות הרב-גוניות שלה וחושפים ארסנל של אפשרויות טיפול המעצימות אותנו להשיב מלחמה נגד אויב השיניים הזה. הצטרפו אלינו כשאנחנו מתעמקים במדע שמאחורי הריקבון, חושפים את הסודות לשימור זוהר החיוכים שלנו וחיוניות השיניים שלנו.

מה זה שיניים רקובות?

בריאות פה טובה תורמת לחיוך בריא, שיניים וחניכיים. היגיינת שיניים לקויה, לעומת זאת, עלולה לסכן אתכם לעששת, הידועה גם כחור או שן רקובה.

ריקבון נגרם על ידי רובד, שהוא סרט דביק וחסר צבע שנוצר מעל השיניים. הפלאק מכיל חיידקים, וכאשר חיידקים אלו מתערבבים עם סוכר במזונות, הם יוצרים חומצה שאוכלת את השן. אם לא מטפלים בה, שן עם עששת חמורה עלולה להתרופף ולנשור, לכן חשוב להכיר את הגורמים והתסמינים של שן רקובה.

תסמינים של שיניים רקובות

עששת, או שן רקובה, היא בעצם איזור פגום לצמיתות על פני השן. חלק מהחורים הם ללא תסמינים כלל, לכן חיוני לקבוע ביקורי שיניים קבועים. רופא שיניים יכול לזהות ולטפל בחורים כדי לעצור ריקבון נוסף.

חלל לא מטופל יכול להיות גדול יותר ולהשפיע בהדרגה על השכבות העמוקות יותר של השן. יחד עם חור, סימנים אחרים של שן רקובה כוללים:

 • כאב שיניים
 • רגישות לחום או לקור
 • כתמים חומים, שחורים או לבנים על השן
 • ריח רע מפה
 • טעם לא נעים בפה
 • נפיחות

שן רקובה היא לא רק בעיה של מבוגרים, היא יכולה להופיע גם אצל תינוקות, פעוטות וילדים. תסמינים של ריבוי שיניים הם בדרך כלל זהים לאלו של מבוגרים אך יכולים לכלול גם חניכיים נפוחות, עצבנות וחום, המעידים על זיהום.

אם ילדכם נראה עצבני ואינו מסוגל לבטא את מיקום הכאב או אי הנוחות, בדקו בתוך הפה וחפשו סימנים לבעיה.

גורמים לשיניים רקובות

יש לא רק סיבה אחת לשיניים רקובות, אלא אוסף של סיבות אפשריות. הבנת הגורמים לעששת יכולה לסייע במניעת בעיות עתידיות בשיניים.

היגיינת שיניים לקויה

צחצוח קבוע וחוט דנטלי נחוצים כדי להסיר רובד ולשמור על שיניים חזקות ובריאות. לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולהשתמש בחוט דנטלי מדי יום. בנוסף, פנו לרופא שיניים פעמיים בשנה לניקוי שיניים מקצועי. 

תזונה לקויה

אכילת תזונה עשירה בסוכר ופחמימות יכולה גם היא לתרום לריקבון שיניים מכיוון שהמזונות הללו נצמדים לשיניים.

סוכר גם מזין חיידקים, וככל שיש יותר חיידקים בפה, כך יותר חומצה בפה. אם אתם אוכלים הרבה מזונות מתוקים ולא מצחצחים באופן קבוע, אתם עלולים לחוות פירוק מהיר יותר של אמייל השן, שהיא השכבה החיצונית של השן.

כמו כן, צריכת יותר מדי משקאות חומציים (סודה ומיצים) ומחלת ריפלוקס חומצי עלולים גם הם לגרום לעששת. החומצה במשקאות יכולה להמיס באיטיות את אמייל השן. עם ריפלוקס חומצי, חומצת קיבה שזורמת חזרה לוושט ולפה יכולה גם לשחוק את אמייל השן.

פה יבש

אם בלוטות הרוק שלכם לא מייצרות מספיק רוק כדי לעזור לשטוף את הרובד והחיידקים בפה שלכם, יכול להיות שיש לכם יותר רובד וחומצה בפה, מה שמגביר את הסיכון לעששת או ריקבון.

חריצים בשיניים

עששת יכולה להתרחש גם אם יש לכם חריצים עמוקים בשיניים. חורשות אלו עלולות להקשות על הצחצוח בצורה יעילה, ואם רובד מתיישב בחורשות אלו, הוא עלול להרוס את פני השן שלכם. מריחת איטום שיניים על שיניים בריאות עשויה למנוע הצטברות של רובד.

מחסור בפלואוריד

פלואוריד הוא מינרל טבעי שיכול לחזק את אמייל השיניים, מה שהופך אותו לעמיד בפני חורים. פלואוריד מתווסף לאספקת מים ציבורית, אבל הוא לא נמצא בדרך כלל בבקבוקי מים. אם אינכם משתמש במשחת שיניים עם פלואוריד או  מאספקת המים של העיר שלכם, קיים סיכון לעששת.

בקבוק לתינוק

עששת יכולה להתרחש גם בגיל צעיר אם ילדכם נרדם עם בקבוק חלב, מיץ או פורמולה בפה, או אם טובלים את המוצץ של ילדכם בסוכר או דבש. בשני המקרים, סוכר יכול להצטבר סביב השיניים ולהוביל לעששת.

תמונות של שיניים רקובות

שיניים רקובות

שיניים רקובות

שיניים רקובות

טיפול בשיניים רקובות

על מנת לדון באפשרויות הטיפול האפשריות, אנו צריכים להבדיל בין שלבים שונים בהתקדמות החורים והריקבון:

טיפול בשלבים מוקדמים של שיניים רקובות

בשלבים המוקדמים של ריקבון שיניים (חלל קטן), רופא השיניים שלכם עשוי לבצע טיפול פלואוריד לחיזוק השן ולהחזרת המינרל לשיניים, מה שעשוי לעצור חורים. עם זאת, שיטה זו פועלת רק עבור חורים קטנים יותר, ואינה יעילה ברגע שמתפתחים סימנים אחרים של ריקבון, כגון כתמים כהים או לבנים על השן וריח רע מהפה.

טיפול בשלבים מתקדמים של שיניים רקובות

כאשר טיפול בפלואוריד אינו אופציה, רופא השיניים שלכם יכול להסיר חלקים רקובים של השן ולבצע סתימה דנטלית או כתר שיניים כדי למלא חורים בשן. לצורך סתימה, רופא השיניים שלכם משתמש בשרף מרוכב בצבע שן או בסתימת אמלגם כגון כספית, כסף או סוג אחר של מתכת. עם כתר, רופא השיניים שלכם מניח "כובע" שיניים על השן המושחזת.

טיפול בשלבים מתקדמים מאוד של שיניים רקובות

ייתכן שתזדקקו לטיפול שורש אם העששת התפשטה למרכז השן ויש דלקת או זיהום. רופא השיניים שלכם מסיר את העצב והמוך הנגועים, ולאחר מכן ממלא ואוטם את החלל.

כאשר לא ניתן להציל שן עקב ריקבון חמור, רופא השיניים עשוי לעקור את השן ולהחליף אותה בתותבת, גשר או שתל.

אם לילדכם יש שן חלב רקובה שלא ניתן לתקן עם סתימה דנטלית, ייתכן שתרגישו שטיפול שורש מיותרת מכיוון שזו אינה השן הקבועה של ילדכם. אך למרות ששן שנרקבה תיפול באופן טבעי מעצמה, רופא השיניים של ילדכם עשוי להמליץ על טיפול שורש כדי למנוע אובדן מוקדם של השן. אם השן הייתה נושרת מוקדם עקב עששת, הדבר עלול לגרום לאי-יישור של השיניים הקבועות שלהן.

איך להימנע משיניים רקובות?

שמירה על שיניים בריאות חיונית הן לרווחת הפה והן לרווחתם הכללית. הימנעות משיניים רקובות כרוכה באימוץ שיטות היגיינת פה טובות ובחירה באורח חיים חכמות. הנה כמה טיפים מרכזיים שיעזרו לכם למנוע עששת ולשמור על החיוך שלכם קורן:

צחצוח רגיל: צחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, רצוי לאחר הארוחות, באמצעות משחת שיניים פלואוריד. צחצוח מסייע בהסרת חלקיקי מזון, רובד וחיידקים התורמים לעששת.

טכניקה נכונה: השתמש ובמברשת שיניים בעלת סיבים רכים ובתנועות מעגליות עדינות כדי לנקות את כל משטחי השיניים. אל תשכחו לצחצח את הלשון כדי להסיר חיידקים שעלולים לגרום לריח רע מהפה.

חוט דנטלי יומי: שימוש בחוט דנטלי חיוני להסרת רובד ופסולת מזון בין השיניים ולאורך קו החניכיים, למקום שבו מברשת השיניים שלכם עשויה לא להגיע.

הגבילו מזונות ומשקאות ממותקים: חטיפים ומשקאות ממותקים מעודדים עששת. הגבילו את הצריכה של פינוקים מתוקים ובחרו בחלופות בריאות יותר כמו פירות, ירקות ומוצרי חלב.

שתו מים: שתו הרבה מים לאורך היום. מים עוזרים לשטוף חלקיקי מזון וחומצות שעלולים להזיק לשיניים.

בדיקות שיניים סדירות: בקרו רופא השיניים שלכם לבדיקות וניקויים סדירים. פגישות אלו יכולות לסייע באיתור בעיות שיניים ולטפל בהן בשלב מוקדם.

טיפולי פלואוריד: שאלו את רופא השיניים לגבי טיפולי פלואוריד או שימוש במשחת שיניים פלואוריד ומי פה. פלואוריד מוכח במחקרים לאורך השנים כגורם משמעותי שעוזר לחזק את אמייל השן ולהפוך אותה לעמידה יותר בפני עששת.

הימנע מעישון ואלכוהול מוגזם: עישון וצריכת אלכוהול מרובה יכולים לתרום לעששת ולמחלות חניכיים. הפסקת הרגלים אלו יכולה להועיל רבות לבריאות הפה שלכם.

הגן על השיניים מפני פציעה: חבשו מגן פה אם אתם עוסקים בספורט שמערב מגע, והימנעו משימוש בשיניים ככלי לפתיחת אריזות או בקבוקים.

תזונה מאוזנת: הקפידו על תזונה מאוזנת ועשירה בויטמינים ומינרלים, במיוחד סידן וויטמין D, לתמיכה בשיניים ובעצמות חזקות.

על ידי הקפדה על אמצעי מניעה אלה ושמירה על שגרת טיפול עקבית בפה, תוכלו להפחית משמעותית את הסיכון לפתח שיניים רקובות וליהנות מחיוך בריא ויפה לאורך שנים.

איך סקרנו את המאמר הזה:

כל התוכן של פורטל שן נבדק רפואית ונבדק על ידי רופא שיניים מורשה כדי להבטיח שהמידע הוא עובדתי, עדכני ורלוונטי.

יש לנו הנחיות קפדניות למקור ומצטטות רק ממחקרים מדעיים עדכניים, כגון מאמרים מדעיים, ספרי לימוד לרפואת שיניים, סוכנויות ממשלתיות וכתבי עת רפואיים.

הצוות שמאחורי התוכן
מקורות מידע
ד
ד"ר מאור אידלמן סוקר רפואי
אם שם המשפחה מצלצל לכם מוכר, זה לא מקרי: בנוסף להיותם בנו וממשיך דרכו של ד"ר יצחק אידלמן בתחום רפואת השיניים, מאור עושה את כל מה שצריך כדי להבטיח תפעול שוטף של המרפאה על הצד הטוב ביותר. הם מעניקים מענה לתיירי מרפא המגיעים לטיפולים ונמצאים שם לכל שאלה, בקשה או בעיה. אין ספק – ניהול עסק משפחתי זה דבר מאתגר, אך הניסיון מראה כי כשהכל נשאר במשפחה, הלקוח תמיד יוצא מרוצה.
ישראל רובין
ישראל רובין עורך תוכן
ישראל הוא כותב תוכן ותיק עבור פורטל שן, מגובה בשבע שנות מומחיות בכתיבה ועריכה. סטודנט לרפואת שיניים, הוא מחויב לספק מידע מדויק ונגיש. עם עניין אישי עמוק ברפואת שיניים, התוכן של ישראל רובין אינו רק אינפורמטיבי אלא גם משקף את מסירותו לעזור לקוראים לנווט את בריאות הפה שלהם בביטחון ובבהירות.
 • Nature Nature
 • Wiley Wiley
 • ScienceDirect ScienceDirect
 • NIH NIH
 • Researchgate Researchgate
 • American Association of Orthodontists American Association of Orthodontists
תיאום בדיקה
התייעצות ללא עלות עם רופא שיניים בקרבתכם

לאחר מילוי הטופס ניצור איתך קשר להתאמת הטיפול הנכון ביותר עבורך, ונעבור יחד על: מחיר, מיקום המרפאה, והתהליך הצפוי