הצטרפות לאתר ייעוץ עם רופא

חניכיים נפוחות

בעיות שיניים ומחלות פורסם ב: 24 פבר 2024 עריכה: ד"ר רז פרי

במאמר זה נסקור את הסיבות הנפוצות ביותר לחניכיים נפוחות, כיצד לאבחן ולזהות נכון את הגורם לבעיה, ומהן האופציות הטיפוליות העומדות לרשותכם על היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן.  

חניכיים נפוחות הן תופעה שכיחה למדי, המתאפיינת בנפיחות, אדמומיות או כאב בחניכיים. מצב זה יכול להופיע כתוצאה ממספר גורמים, ביניהם: דלקת חניכיים כתוצאה ממחלות חניכיים, זיהומים בחניכיים, טראומה לחניכיים ועוד. 

חשוב לטפל בבעיה בהקדם האפשרי על מנת למנוע הידרדרות למחלות חניכיים קשות יותר. 

המשמעות של חניכיים נפוחות

חניכיים נפוחות מעידות לרוב על מחלת חניכיים, אך גורמים שונים כמו זיהומים, שינויים הורמונליים ומחסור בוויטמינים עלולים להוביל לחניכיים כואבות ומודלקות. חניכיים נפוחות עשויות להיות מצב זמני או קבוע.

אבחון של חניכיים נפוחות

חניכיים נפוחות מציגות בדרך כלל גוון אדמדם או סגול עקב זרימת דם מוגברת. הם עשויים גם להיראות חלקים או מבריקים והם נוטים לדימום.

סימפטומים וגורמים לחניכיים נפוחות

חניכיים נפוחות יכולות לנבוע מגורמים שונים, כאשר בעיות שיניים ומצבים בריאותיים בסיסיים הם התורמים העיקריים.

1. סיבות שנובעות מהשיניים:

 1. חפצים שנכנסו לחניכיים, כגון קליפות פופקורן.
 2. שיניים עם מורסות.
 3. דלקת חניכיים (מחלת חניכיים בשלב מוקדם).
 4. פריודונטיטיס (מחלת חניכיים מתקדמת).
 5. פה ״תעלה״ (מחלת חניכיים קשה).
 6. דלקת חניכיים ויראלית.
 7. תותבות לא מתאימות.
 8. טיפולים אורתודונטיים.
 9. עששת.
 10. שיניים נגועות.
 11. שברים בשורש.
 12. תופעות לוואי של תרופות.
 13. זיהומים ויראליים כמו הרפס דרך הפה או HIV.
 14. זיהומים פטרייתיים כמו קיכלי.
 15. מחסור בויטמין B.
 16. מחסור בויטמין C או צפדינה (מחסור חמור בויטמין C).
 17. סוכרת לא מבוקרת.
 18. עישון או שימוש במוצרי טבק אחרים.
 19. שינויים הורמונליים במהלך גיל ההתבגרות, הריון וגיל המעבר.
 20. סוגי סרטן דם כגון לוקמיה.

הגורמים הנפוצים ביותר לחניכיים נפוחות

מחלת חניכיים

מחלת חניכיים נפוצה, היא הגורם העיקרי לנפיחות החניכיים. זה גורם לגירוי ונפיחות, עם תסמינים קלים בתחילה. ללא טיפול, דלקת חניכיים יכולה להתקדם למצב חמור יותר המכונה מחלת חניכיים, שעלולה להוביל לאובדן שיניים. 

היגיינת פה לקויה, המאפשרת הצטברות פלאק על קו החניכיים והשיניים, היא גורם מבשר שכיח לדלקת חניכיים. כאשר הרובד הופך לאבן שן, יש צורך בהתערבות דנטאלית מקצועית.

הריון

חניכיים נפוחות יכולות להתבטא במהלך ההריון עקב עליות הורמונליות המגבירות את זרימת הדם בחניכיים. 

זרימת דם מוגברת יכולה להפוך את החניכיים לרגישות יותר לגירוי, שעלול להוביל לנפיחות. 

שינויים הורמונליים במהלך ההריון עלולים גם לסכן את יכולת הגוף להדוף חיידקים, ולהגביר את הסיכון לדלקת חניכיים.

תת תזונה

מחסור בויטמינים חיוניים, במיוחד B ו-C, יכולים לתרום לנפיחות חניכיים. ויטמין C, חיוני לתחזוקת השיניים והחניכיים, ממלא תפקיד חיוני. רמות לא מספקות של ויטמין C עלולות להוביל למצבים כמו צפדינה, גרימת אנמיה ומחלות חניכיים. 

למרות שתת תזונה נדירה במדינות מפותחות, היא עשויה להופיע, אם כי לעתים רחוקות, בקרב מבוגרים.

זיהומים

לזיהומים הנובעים מפטריות או וירוסים יש פוטנציאל לגרום לנפיחות בחניכיים. לדוגמה, הרפס עלול להוביל לדלקת חניכיים חריפה הרפטית, המאופיינת בחניכיים נפוחות. 

קיכלי, הנובע מגידול יתר של שמרי פה טבעיים, יכול גם לגרום לנפיחות חניכיים. עששת לא מטופלת עלולה להתקדם למורסה דנטלית, נפיחות חניכיים מקומית הדורשת טיפול שיניים מקצועי.

אפשרויות טיפול בחניכיים נפוחות

הערכה רפואית

אם החניכיים הנפוחות שלכם נמשכות יותר משבועיים, מומלץ לפנות להתייעצות עם רופא שיניים. רופא השיניים יברר לגבי הופעת הסימפטומים ותדירותם, יערוך בדיקה יסודית ויתכן וידרוש צילומי רנטגן לפה מלא כדי להעריך אובדן עצם אפשרי.

כמו כן, יידרש מידע לגבי הריון או שינויים תזונתיים אחרונים, וניתן להזמין בדיקות דם לזיהוי כל זיהום בסיסי.

טיפול פה במרשם

בהתאם לגורם לחניכיים נפוחות, רופא שיניים עשוי לרשום שטיפות פה כדי למנוע דלקת חניכיים ולהפחית את הרובד. ניתן להמליץ על מותגי משחת שיניים ספציפיים. במקרים מסוימים, ניתן לרשום אנטיביוטיקה כדי לטפל בבעיה הבסיסית.

התערבות כירורגית

במקרים חמורים של דלקת חניכיים, במיוחד בשלבים מאוחרים יותר של מחלת חניכיים כמו דלקת חניכיים מתונה או מתקדמת, ניתן לשקול אפשרויות ניתוחיות. הליך נפוץ אחד הוא הסרת אבנית והקצעת שורשים, הכוללים הסרה של רקמות חולות, רובד שיניים ואבנית משורשי השיניים. תהליך זה מקל על הריפוי של שאר החניכיים.

חשוב לציין שהטיפול המתאים ייקבע על סמך האבחנה הספציפית וחומרת המצב, תוך הדגשת החשיבות של הערכה מקצועית לטיפול יעיל.

טיפול ביתי בחניכיים נפוחות

2. היגיינת פה עדינה

טפלו בזהירות בחניכיים נפוחות על ידי צחצוח ושימוש בחוט דנטלי בעדינות כדי למנוע גירוי. שימוש במברשת שיניים בעלת סיבים רכים ואימוץ טכניקת חוט דנטלי עדינה יכולים לעזור להרגיע את החניכיים במהלך הטיפול בבית.

3. שטיפות במים מלוחים

צרו תמיסת מי מלח לשטיפת הפה שלכם, תוך חיסול יעיל של חיידקים. תרופה פשוטה זו יכולה לתרום להפחתת דלקת ולקידום בריאות החניכיים.

4. הידרציה צריכת מים

הגבירו את צריכת המים כדי להמריץ את ייצור הרוק, אשר משחק תפקיד בהחלשת חיידקים גורמי מחלות בפה. שמירה על לחות טובה היא דרך טבעית ומועילה לתמוך בבריאות הפה.

5. הימנעו מחומרים מגרים

הימנעו מחומרים מגרים פוטנציאליים כגון מי פה חזקים , מוצרים המכילים אלכוהול וטבק. צמצום החשיפה לחומרים אלו יכול לתרום לתהליך ריפוי נוח יותר.

6. קומפרסים

להקלה על כאבי חניכיים, שקלו למרוח קומפרס חם על הפנים שלכם. החום יכול לעזור להקל על אי נוחות. לעומת זאת, ניתן להשתמש בקומפרס קר כדי להפחית את הנפיחות, ולספק הקלה נוספת. התאמה בין קומפרסים חמים לקרים יכולה להציע גישה מאוזנת לניהול תסמינים.

מניעת חניכיים נפוחות

שמירה על טיפול נאות בפה

 1. צחצוח רגיל וחוט דנטלי: אמצו שגרה של צחצוח צחצוח וחוט דנטלי קבוע, במיוחד לאחר הארוחות, כדי להסיר פלאק ולמנוע הצטברות אבנית. השתמשו במברשת שיניים בעלת סיבים רכים ותרגלו טכניקות שימוש בחוט דנטלי עדין.
 2. בדיקות שיניים: בקרו אצל רופא שיניים כל שישה חודשים לניקוי מקצועי ודון בכל סימפטום או דאגה. בדיקות שיניים סדירות הן חיוניות לגילוי מוקדם והתערבות.
 3. טיפול ביובש בפה: אם אתם חווים יובש בפה, מצב הקשור לעתים קרובות למצבים בריאותיים מסוימים או לתרופות, שימו לב שזה יכול להגביר את הסיכון להצטברות רובד ואבן שן. התייעצו עם רופא השיניים שלכם לפתרונות מתאימים ואמצעי מניעה.
 4. מוצרים מותאמים אישית לטיפוח הפה: בדקו את מי הפה ומשחת השיניים המומלצים על ידי רופא השיניים שלכם כדי לקדם את בריאות החניכיים. מוצרים אלה עשויים להציע תמיכה נוספת במניעת בעיות חניכיים.

ניהול לחצים

טכניקות להורדת מתח: מתח כרוני עשוי להיות קשור לסיכון מוגבר למחלות חניכיים. שלב בשגרה שלכם פעילויות להפחתת מתח כגון יוגה, מדיטציה או תרגילי נשימה עמוקה כדי לתמוך בבריאות הפה.

בחירת משחת השיניים הנכונה

 1. תוכן פלואוריד: בחרו משחת שיניים המכילה פלואוריד, לפי המלצת איגוד השיניים האמריקאי. פלואוריד מסייע במניעת עששת ותומך בבריאות הפה הכללית.
 2. הימנעות ממרכיבים ממותקים: בחרו במשחת שיניים ללא סוכר או חומרי טעם אחרים התורמים לעששת. צחצחו שיניים פעמיים ביום באמצעות משחת שיניים המכילה פלואור ושמרו על שימוש בחוט דנטלי קבוע לטיפוח חניכיים מקיף.

על ידי שילוב אמצעי מניעה אלה בשגרת היומיום שלכם, אתם יכולים להפחית באופן משמעותי את הסיכון לחניכיים נפוחות ולקדם בריאות הפה לטווח ארוך.

האם חניכיים נפוחות יכולות לחלוף?

אכן, חניכיים נפוחות יכולות להשתפר או להיפתר לחלוטין עם טיפול מתאים. במקרים מסוימים, הנפיחות עשויה להקל באופן ספונטני, במיוחד אם היא נובעת מסיבה הניתנת להסרה, כגון הוצאה של חלקיק מזון. 

עם זאת, כאשר מחלת חניכיים היא האשמה, בדרך כלל יש צורך בהתערבות. ככל שהטיפול במחלת חניכיים מתקדם יותר, כך גדלים הסיכויים לבריאות הפה מתמשכת.

מתי לפנות לרופא?

פנו לרופא שיניים או רופא חניכיים אם נפיחות החניכיים נמשכת יותר מכמה שבועות. התערבות מהירה, ללא קשר לסיבה, יכולה לסייע במניעת התקדמות הבעיות.

פנו לטיפול שיניים בהקדם אם אתם חווים כאב עז שאינו מגיב לתרופות.

שאלות שחשוב שתשאלו את הרופא שלכם

כשאתם מתייעצים עם ספק שירותי הבריאות שלכם לגבי חניכיים כואבות ונפוחות, שקלו לשאול את השאלות הבאות:

 1. האם ייתכן שאחת מהתרופות שלי תורמת לנפיחות בחניכיים?
 2. האם יש שינויים באורח החיים שאתה ממליץ?
 3. האם מומלץ לבקר אצל רופא מומחה חניכיים?
 4. אילו אפשרויות טיפול קיימות?
 5. האם אתם חושדים במצב בריאותי בסיסי?

שאלות נפוצות

למה החניכיים נפוחות רק סביב שן אחת?

אם אתם מבחינים בנפיחות מקומית סביב שן בודדת, הסבר פשוט יכול להיות נוכחות של מזון תקוע בחניכיים שלכם. בדרך כלל, טיפול בדלקת זו כרוך בצחצוח ושימוש בחוט דנטלי כדי לחסל את החפץ הזר. עם זאת, נפיחות מתמשכת סביב שן אחת עשויה להעיד על מורסה דנטלית. ישנם שני סוגים:

 1. אבצס פריאפיקלי: מתרחש כאשר זיהום מגיע למוך השן, עלול להתפשט לשורשים ולעצם שמסביב, מה שמוביל לנפיחות בחניכיים. כמו כן עלולה להתפתח נפיחות חמורה בלסת.
 2. אבצס פריודונטלי: מאופיין בכיס של מוגלה מסביב לשן, הדומה לכדור אדום המגיח דרך החניכיים. סוג זה נובע ממחלת חניכיים הפוגעת ברקמות ובעצם התומכות בשיניים. מורסות לא מטופלות יכולות להתרחב לשיניים סמוכות ואזורי גוף אחרים, ולהוות סיכונים מסכני חיים אם הזיהום חודר לזרם הדם.

למה החניכיים נפוחות עם גשר?

ניהול היגיינת הפה הופך למאתגר עם הגשר, מה שמגביר את הסיכון לחניכיים אדומות, נפיחות ומדממות עקב רובד שיניים שהצטבר סביב סוגריים וחוטים. 

צחצוח עקבי וחוט דנטלי הם חיוניים. בנוסף, שקלו להתייעץ עם רופא השיניים שלכם לקבלת המלצות על כלים כגון קיסמי שיניים, משחילי חוט דנטלי ומברשות אינטרפרוקסימליות כדי לשפר את שגרת טיפול הפה שלכם.

תיאום בדיקה