הצטרפות לאתר ייעוץ עם רופא

מה יותר כואב עקירה או טיפול שורש?

מדריכים כלליים פורסם ב: 05 אוק 2023

לכל מי שמפחד לעשות עקירה בשיניים או לעבור טיפול שורש, ומעניינת אותו השאלה: "מה כואב יותר? עקירה או טיפול שורש?" אז דעו לכם שאין לכם ממה לחשוש, כי הטיפולים הללו מתבצעים בהרדמה מקומית של האזור וחד משמעית שאתם לא תחושו שום כאב במהלך הטיפול.

מה זה טיפול שורש?

אך לאלו מבינכם שעדיין חוששים מכאב שיכול להופיע לאחר הפרוצדורה, חשוב להבין כי טיפול שורש נחשב דווקא לטיפול פשוט יותר מאשר העקירה, אבל, טיפול שורש עושים כתוצאה מכאב מאוד חזק שמופיע בגלל שהשן ניזוקה במרכזה וייווצר בה חור.

לאחר הטיפול עצמו כבר, לא יהיו שום כאבים, כי בדרך כלל ממלאים את החור שנוצר בשן באמצעות חומר מיוחד שסותם את החור או, בכתר מיוחד ומותאם לשן שאותו יכין עבורכם טכנאי השיניים ואילו שרופא שיניים מוסמך יתקין את הכתר עצמו על גבי השן שלכם וכך בעצם החור ייסגר.

עקירה לעומת זאת, מתבצעת בהרדמה מקומית חזקה , כך שאתם חד משמעית לא תרגישו שום כאב באזור אבל, לאחר טיפול עקירה המקום מאוד יכאב לכם, ישנם אפילו אנשים שנעזרים בתרופות לאחר העקירה עקב כאב חד מאוד.

חד משמעית שאם יש אפשרות לבצע טיפול שורש מאשר עקירה לשן – הרי שזה מומלץ אבל רבים מהפעמים השן כבר כל כך ניזוקה שאין שום ברירה אלא, לבצע טיפול עקירה.

דלקת בשן שעברה טיפול שורש

פעמים רבות, הכאב שנוצר בעקבות חור בחלל השן, יכול להוביל לדלקת חמורה מאוד שיכולה להתפשט אפילו לשיניים נוספות באזור ולחלל הפה עצמו, זאת בדיוק הסיבה שכדאי לטפל בחורים בשיניים בהקדם האפשרי ולהיות במעקב תמידי, כדי להימנע ממצבים מרחיקי לכת שבהם תצטרכו לעבור טיפול שורש.

לדלקת בשיניים אגב, יש נטייה לפתח חום גבוה אצל הבן אדם, והכאב הוא כל כך חד עד שהאדם מתקשה להירדם אפילו מעוצמת הכאב.

לעיתים אף, הרופא ירשום מרשם אנטיביוטי עבור מי שיש לו דלקת בשיניים וזאת לצורך מניעת הדלקת והפסקת התפשטותה.

מה עושים אם הרופא המליץ לי עקירה במקום טיפול שורש?

כנראה שאם הרופא המליץ לכם לבצע עקירה של השן ולהימנע מטיפול שורש באזור – אז מדובר במצב מאוד מתקדם של טיפול שורש שכבר לא ניתן להרכיב מעליו את הכתר המגן וכל שנותר על מנת להציל את האזור הדלקתי –  זה, לעקור את השן ממקומה. אגב, לפני שאתם תעשו עקירה, מומלץ לקבל חוות דעת רפואית נוספת על המצב.

בכל מקרה של דלקת חמורה, מומלץ לקבל טיפול תרופתי מידי להקלת הדלקת האזורית, אך זכרו, עד שאתם לא תטפלו בשן שלכם, הדלקת לא תעבור – זאת גם הסיבה שמומלץ להגיע לביקור רפואי של חצי שנה לרופא, כדי להימנע מבעיות בשיניים ודלקות שיתפתחו בעקבות הבעיה הרפואית.

ואם התחלתם לחוש כאב בשיניים, ואתם מרגישים שהכאב לא עוזב אתכם, גשו במהרה לרופא השיניים בכדי לשלול אפשרות לחורים בשיניים שיכולים להיגמר בטיפול שורש או עקירה.

תיאום בדיקה